Jak cestovat

Ze sousedních zemí, jako je Slovensko či Rakousko, se do Budapešti dostanete snadno. Uvedené země jsou součástí schengenského prostoru, takže cestování mezi nimi je snadné. Vlakem se z Vídně do Budapešti dostanete za necelé tři hodiny, z Bratislavy se do Budapešti dostanete vlakem za zhruba čtyři hodiny.

Autem či na motorce

Pokud jedete autem či na motorce, na dálnici se v Maďarsku platí elektronické mýtné. Lze zakoupit desetidenní nebo měsíční známku a mýtné se platí i za motorku. Dálniční známky jsou pouze v elektronické podobě, lze je zakoupit před cestou online nebo je koupit na většině benzínových pump v Maďarsku či hraničních přechodech. Známka se váže na SPZ auta a budete muset předložit malý techničák.

Letiště a autobus do centra

Do Maďarska je možné pohodlně dojet autem či autobusem, pro leteckou dopravu zde najdete letiště Hévíz Balaton, Mezinárodní letiště Debrecín a letiště Ference Liszta Budapešť. Transfer z budapešťského mezinárodního letiště do města trvá půl hodiny. Do centra města se snadno dostanete veřejnou dopravou. Mezi terminálem 2 a centrem Budapešti jezdí nepřetržitě přímý autobus 100E. Odtud se snadno dostanete do všech částí města.

Cestování po Budapešti

V Budapešti najdete metro a lanovku, které jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. V hlavním městě není cestování žádný problém, jezdí zde autobusy, vlaky, trajekty, historické tramvaje i metro, které je druhým nejstarším systémem podzemní dráhy v Evropě (starší je pouze londýnské metro). Projeďte se ikonickou linkou metra M1, která byla otevřena v roce 1896. Její význam je tak velký, že je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Nákup jízdenky do městské hromadné dopravy

Na řadě míst se dá jet i na kole a po centru se bez větších problémů můžete pohybovat pěšky. Vyzkoušejte aplikaci Simple, kde si do telefonu u řidiče naskenujete čárový kód a můžete si vesele jezdit po zaplacený časový úsek bez dalších starostí. Jinak jízdenku si můžete koupit předem online, v automatu nebo u řidiče dopravního prostředku. Mějte však na paměti, že jízdenky mohou být v předprodeji levnější než ty, které si můžete koupit ve vozidle.

Co si zařídit před odjezdem

Připravte se na cestu s předstihem. Co doporučujeme zařídit před odjezdem?

  • dálniční známku (pokud cestujete motorovým dopravním prostředkem)
  • cestovní pojištění
  • zjistit si momentální potřebná proti-covidová opatření
  • zajistit si vhodné oblečení a obuv (pro procházení města jsou turistické věci, zvláště obuv jsou ideální. Do lázní myslete na plavky, ručník a pantofle.)