Kdy navštívit

Letní počasí láká davy turistů, pro které se v Maďarsku chystají ty nejrůznější kulturní, sportovní a  jiné akce. Řada festivalů a dalších akcí se však koná i mimo turistickou sezónu; ve skutečnosti je Maďarsko skvělým cílem po celý rok. Zkuste některé termální lázně, vychutnejte si místní kuchyni, prohlédněte si památky!

Kdy je tedy nejlepší navštívit Maďarsko? Přečtěte si přehled toho, čeho se v Maďarsku můžete obvykle dočkat, od obvyklých událostí, svátků až po počasí.

Hlavní sezóna

  • červen až srpen

Díky teplému počasí se většina turistů rozhodne navštívit Maďarsko právě v období od června do srpna. Nejčastějším cílem je hlavní město Maďarska Budapešť, kde je toho hodně ke shlédnutí, od architektonických perel, zajímavých památníků, skvělých restaurací až po různé termální lázně. Letní počasí láká k pěším procházkám, jízdě na kole a užívání festivalů a pouliční zábavy.

Mimo sezónu

  • říjen až duben

V tomto období má Maďarsko stále co nabídnout. Koncem léta a na podzim se konají festivaly, často spojené se sklizní vína, na jaře se pak konají další festivaly, například prestižní umělecký festival.

Celý rok v Maďarsku a vybrané události

Období konání festivalů je orientační a každoročně se datum konání může lišit, proto si v případě zájmu vždy překontrolujte konkrétní datum slavnosti na jejich oficiálních stránkách.

Jaro

Návštěva Maďarska na jaře má tu výhodu, že zde ještě neproudí velké davy návštěvníků. Hlavní turistická sezóna totiž začíná zhruba v červnu. Jaro je krásným obdobím, kdy můžete obdivovat probouzející se flóru i faunu a navštívit různé festivaly, které se v Maďarsku na jaře konají.

Průměrná teplota jarních měsíců (března, dubna a května) je 10,9 °C, přičemž průměrná teplota v březnu je 5,6 °C, průměrná teplota v dubnu kolem 11,1 °C a v květnu 15,9 °C, přičemž koncem měsíce může teplota dosahovat i 25 °C.

Březen

Budapešťský jarní festival je hudební festival, který se koná obvykle v druhé polovině března a trvá asi dva týdny. Festival je zaměřený na prestižní umělecké akce a nabízí ukázky klasického a současného umění, od předních maďarských umělců až po zahraniční hosty. Akce se pořádá na mnoha místech – v koncertních sálech, muzeích, galeriích, na koncertních lodích, v klubech, kostelích, tržnicích, ulicích a náměstích. Pro vysoký zájem se doporučuje pořídit si vstupenky s dostatečným předstihem.

Období rozkvětu rostliny koniklec (Leánykökörcsin virágzás) je krátké, trvá zhruba jen dva až tři týdny. Navštivte uprostřed března Sas Hill a prohlédněte si tyto krásné jarní květiny kvetoucí ve velkém množství na místní naučné stezce.

Budapešťský festival fotografie se koná od března do května. Budapešťský fotografický festival nabízí každý rok cyklus výstav, který se odehrává po celém městě a představuje současné i klasické fotografie se zastoupením maďarské i mezinárodní umělecké scény.

Budapešťský jazzový festival Get Closer

Szegedský festival vepřového masa a pálenky (Szegedi Toros és Pálinkafesztivál) je festival, který se koná každoročně, obvykle trvá čtyři dny a nabízí trhy s řemeslnými výrobky, ale především potravinami a nápoji (a zejména pak vepřovým a pálenkou).

Jarní festival v Szentendre (Szentendrei tavaszi fesztivál) nabízí místním obyvatelům i návštěvníkům širokou škálu různých jarních kulturních programů. Festival se snaží prezentovat místní umělecké hodnoty, kvalitní umělecké skupiny a představit vynikající představitele maďarské umělecké scény. Program se zaměřuje na koncerty různých hudebních žánrů, divadelní představení a další formy umění (jako je literatura, folklór či užité umění).

Garden Expo v březnu se v Budapešťské sportovní aréně pořádá Garden Expo, tedy velká mezinárodní zahradní výstava. Seznamte se s inovacemi a výrobky pro údržbu a zkrášlení zahrady.

Národní měsíc jeskyní (Barlangok hónapja) navštivte národní park Aggtelek a jeho úžasné jeskyně a podzemí. Fantastická pro potápěče je například podvodní jeskyně János Molnár.

Festival čokolády Kecskeméti (Kecskeméti Csokifesztivál) je gurmánskou akcí pro všechny milovníky čokolády. Čokoláda se zde prodává v nejrůznější formě a množství, prezentují se zde nejlepší čokoládové manufaktury země. Součástí akce je také program pro děti, rukodělné aktivity, modelování čokolády a další.

Jarní festival Balatonfüred je dnes již tradiční série kulturních akcí a přináší divadelní představení, filmové projekce a různé výstavy.

Duben

Národní festival Táncház a veletrh je ukázkou místních tradic, tradičních lidových umělců a hudebníků z celého Maďarska. Představuje profesionální i amatérské taneční skupiny, koncerty a trhy s ukázkou tradičních řemesel.

Dny univerzity PEN / Pécs

Velikonoce se slaví i v Maďarsku. Velikonoční svátky jsou zde jedny z nejpestřejších a nejtradičnějších. Tradicí je polévání žen a dívek vodou, což má zaručit jejich plodnost. Následně muži ženy postříkají kolínskou, načež jsou odměněni vajíčky, alkoholem či pečenými koláči. Tyto akce se neobejdou bez tradiční hudby a tance, ukázky krojů a řemesel, malovaných vajíček, pečených dobrot a dobrého pití. Pro autentický velikonoční zážitek navštivte například:

  • Velikonoční svátky v Hollókő (UNESCO)
  • Velikonoce v Szentendre

Květen

Gurmánský festival, který se koná na jaře nabízí ukázky rozmanitých kulinářských, vinařských a pivních festivalů.

Dny Gizely ve Vesprému oslavují královnu Giselu, manželku krále Štěpána, významného Maďarského panovníka. Při těchto oslavách se konají divadelní představení, slavnostní průvod a jarmark, kde si můžete vybrat z nabídky zboží od místních a regionálních výrobců a umělců. Tato slavnostní událost se koná každoročně začátkem května.

Festival Egerské ulice přináší ukázky kulinářských specialit této oblasti. Festival se neobejde ani bez doprovodných hudebních představení.

Léto

V létě vrcholí v Maďarsku turistická sezóna. Pěkné počasí láká k procházkám a prohlídce architektonických skvostů, botanických zahrad, vinic a dalších kouzelných míst. Začíná lázeňská sezóna. Léto je obdobím festivalů, koncertů a dalších kulturních, sportovních a dalších akcí. Najdete tu některé mezinárodní festivaly, které mohou trvat i několik dní, ale i ty menší. Pro potěšení kolemjdoucích se v Maďarsku pořádají i některé bezplatné venkovní koncerty. Pro koupání navštivte některé z přírodních lázní či přímo jezero Balaton. Na jeho březích se nacházejí rekreační střediska, která poskytují turistům příjemné zázemí.

Průměrná teplota letních měsíců (června, července a srpna) je 22 °C, přičemž v červnu je průměrná teplota 19 °C, v červenci 20,8 °C a v srpnu 20,2 °C. Teplota dní v červenci může dosahovat až až 30 °C (a některé dny ji může i přesáhnout).

Červen

Festival tokajského vína v Tokaji je jedním z mnoha festivalů zaměřených na víno. Na hlavním náměstí města Tokaji se koná každoročně Festival tokajského vína. Svá vína zde nabízí významnější i menší tokajští výrobci a můžete navštívit místní otevřené vinné sklepy. Samozřejmým doprovodem vín je nabídka kulinářských lahůdek, ale můžete ochutnat i různé druhy pálenky a poslechnout si doprovodné koncerty.

Mezinárodní operní festival v Miskolci nabízí výběr operních představení. Pořádají se především v Národním divadle v Miskolci za účasti slavných umělců z celého světa. Dále se vystoupení konají v letním divadle, komorním divadle, hale pro zimní sporty, Dome umění, v kostelech a na veřejných prostranstvích.

Karneval na Dunaji a na řetězovém mostě v Budapešti je krásnou akcí, kdy si užijete hudební festival a vodní sporty na Dunaji (například závody motorových člunů).

VOLT festival Šoproni je je multižánrový hudební festival v maďarské Šoproni. Název festivalu je odvozen od stejnojmenného časopisu o popkultuře. Každoročně si zde můžete užít například elektronický, rockový, popový, jazzový hudební žánr. Vystoupili zde i světoznámí performeři jako Slipknot, The Black Eyed Peas, Slash, Depeche Mode, Clean Bandit či Hurts. Vystoupení probíhají na několika pódiích, ale můžete se podívat i na divadelní představení, výstavy výtvarného umění, filmové projekce, sportovní akce a další.

Jezdecké dny v Hortobágy jsou zajímavou „koňáckou“ akcí, kdy se můžete podívat na soutěže v jízdě, jezdeckou ukázku španělské školy a řemeslné trhy.

Visegrádské palácové hry nabízí zámecký festival s rekonstrukcí bitev, lukostřelbou a ukázkou středověkých řemesel.

Národní divadelní setkání v Pécsi a festival POSZT jsou akce pořádané v Maďarském městě Pécs a užijete si během nich bohatý kulturní a gastronomický program.

Červenec

Festival Býčí krve (egri bikavér fesztivál) je vinařský festival v Egeru.

VeszprémFest se koná v červenci v zahradě História Garden ve Veszprému a jde o několikadenní festival hudby, který má za cíl představit známé a úspěšné umělce. V případě špatného počasí se akce přemístí do budovy Veszprém Aréna..

Velká cena Maďarska F1 jsou tradiční závody na okruhu Hungaroring v obci Mogyoród, asi půl hodiny autem od Budapešti.

Srpen

Festival Sziget se koná v srpnu a jde o jedno z jedno z největších setkání populární hudby a kultury v Evropě.
Den svatého Štěpána se slaví 20. srpna a přichází s ním celá řada slavností. Během tohoto dne se konají zdarma koncerty, můžete bezplatně navštívit muzea a v zámecké zahradě Várkert Bazár ochutnat staromaďarské speciality. Tento den v Budapešti zakončují úžasné ohňostroje, na které je dobré najít si vhodné místo s vyhlídkou.

Debrecínský květinový karneval se koná rovněž v srpnu. Na této akci každoročně vystoupí mnoho místních i zahraničních tanečníků, karnevalových umělců a všude je spousta květin. Můžete se těšit i na přednášky a diskuze na témata spojená s péčí o nejrůznější rostliny.

Podzim

I na podzim má Maďarsko co nabídnout. Listy se barví, vzduch je jiskrnější. Konají se festivaly a slavnosti, často zaměřené na víno. V Maďarsku existuje 22 vinařských oblastí, světově známá je například Tokajská oblast. Slavnosti spojené s vinobraním znamenají divoké veselice, dobré jídlo a ochutnávky vína za doprovodu hudby.

Podzimní měsíce (září, říjnu a listopadu) se vyznačují obvykle slunečnými dny s minimem srážek. Postupně se ochlazuje, průměrná teplota v září je 16,4 °C,, v říjnu je průměrná teplota 11 °C a v listopadu 4,8 °C.

Září

Budapešťský festival vína se koná v září a patří k těm nejprestižnějším vinařským festivalům v Maďarsku. Tento festival je plný vína, hudby a dobrého jídla.

Festival maďarských klobás v Csabě je jednou z nejvýznamnějších turistických gastrokulturních akcí v Evropě. Festival je založený na tradicích, jakou je například Csabské klobásy (známe pod výrazem čabajka). Konají se městské slavnosti. Hlavními lákadly festivalu jsou soutěže v hnětení klobás a soutěž v přípravě a ochutnávce vepřového masa.

Říjen

Budapešťský maraton se koná v říjnu a trasa vede kolem významných Budapešťských památek. Délka trasy je 42km.

Festival maďarských klobás v Békéscsabě u Gyuly je především soutěží řezníků o nejlepší maďarské klobásy v Evropě.

Mezinárodní harfový festival v Gödöllő je každoročně událostí, která se koná v prostředí Královského paláce a Velkého sálu Hudební akademie. Celý festival probíhá více než dva týdny a nabízí koncertní ukázky převážně celosvětové vážné komorní barokní hudby.

Listopad

Svátek svatého Martina Szombathyely je spojený s církevními pietními obřady, jarmarkem, lampiónovým průvodem, tancem, koncerty, představeními, výstavami a dalším programem. Kuchaři v místních restauracích se v tomto období zaměřují především na pokrmy typickými pro svatomartinské slavnosti, jako jsou pečené husy a k nim vhodné přílohy.

Zima

Zima je skvělým obdobím pro návštěvu termálních lázní, kde se krásně prohřejete. Navštívit můžete však také úchvatné vánoční trhy, které trvají až do konce roku. Nejsou to obyčejné trhy, patří totiž k těm nejkrásnějším.

Zimní měsíce (prosinec, leden a únor) přichází s nízkými teplotami. Průměrná teplota v prosinci je 0,4 °C,, v lednu -1,6 °C, v únoru je průměrná teplota 1,1 °C.

Prosinec

Zimní koncerty konané v parlamentu navštivte za poslechem vážné hudby zprostředkované Maďarským komorním orchestrem. Koncerty se konají v architektonické perle Budapešti – budově parlamentu.

Svatý Mikuláš se slaví i v Maďarsku. Tento svátek se koná na památku svatého Mikuláše (maďarsky zvaného Szent Miklós), který je v Maďarsku známý jako patron páleničářů pálenky („ovocné pálenky“), města Kecskemét, námořníků a obchodníků. Tento svátek je stejně jako u nás spojen se sladkostmi pro hodné děti. Mikuláš obchází děti a zjišťuje, zda byly hodné či zlobivé. Na rozdíl od českého Mikuláše chodí ten Maďarský bez anděla, ale občas ho doprovází ošklivý čert Krampusz.

Vánoční adventní trhy v Šoproni a v Budapešti jsou vyhlášené slavnostní trhy, které patří k těm nejkrásnějším na světě a rozhodně byste je neměli vynechat. Na trzích najdete stánky s dobrým jídlem, pitím a rukodělnými výrobky, které zahřejí u srdce.

Mezinárodní den Aszú je dnem, kdy řada restaurací a vinoték nabízí speciálně Tokaji Aszú.

Leden

Silvestr je spojený s novoročními oslavami, koncerty a ohňostroji.

Únor

Kaposvárský Karneval je bohatý na program, a každoročně navštěvovaný zástupy turistů. Čeká vás průvod s maskami a kostýmy, skákání přes oheň, pohřbívání loutek symbolizujících zimu, lov na medvěda a kastrace a fingovaná svatba. Tradiční lidové hry, řemeslná hřiště a lidová loutková představení se během třídenní akce postarají o zábavu dětí i rodin. V pouličních stáncích se nabízí široký výběr tradičních maďarských jídel a svařeného vína.

Shakespearovský festival v Gyule pořádá každoročně hradní divadlo Gyula mezinárodní Shakespearovské slavnosti na nádvoří jediné gotické cihlové pevnosti, která se ve střední Evropě dochovala. Týdenní Shakespearovské slavnosti jsou součástí šestitýdenního celovečerního uměleckého programu, který nabízí nejlepší představení historických dramat, různých forem současného divadla, opery, muzikálu, baletu, moderního tance, jazzu, blues, loutkových představení, vážné hudby, lidové hudby a lidového tance.

Masopustní festival Busójárás v Moháči je proslulá akce s masopustním průvodem, tanci a hudbou. Traduje se, že se místní kdysi převlékli za strašidla a zahnali Turky. Proto se v dnešních každoročních masopustních průvodech oblékají lidé za strašidla.

Svátky v Maďarsku

1. leden – Nový rok
15. březen – Začátek revoluce (1848)
1. květen – Svátek práce
20. srpen – Den Svatého Štěpána
23. říjen – Povstání proti sovětskému svazu v roce 1956 a vznik Maďarské republiky v roce 1989
1. listopad – Svátek všech svatých
24. prosinec – Štědrý den
25. prosinec – První svátek vánoční
26. prosinec – Druhý svátek vánoční

Pohyblivé svátky

březen / duben – Velikonoce jsou stejně jako u nás pohyblivý svátek, slaví se Velký pátek, Velikonoční neděle a Velikonoční pondělí.
květen / červen – Svatodušní neděle a Svatodušní pondělí se slaví 50 dní po Velikonocích, první je Svatodušní neděle a následuje Svatodušní pondělí.