Rybářská bašta

Rybářská bašta (Halászbástya) byla součástí zdi Budínského hradu a v současné době patří k nejnavštěvovanějším stavbám Budapešti. Nachází se v Budíně, na Hradním vrchu Várhegy a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Jde o pohádkově působící stavbu ze světlého kamene, které slouží především jako vyhlídkové místo. Dají se odsud pořídit skvělé fotografie okolí. Máte zde například krásný výhled na řeku Dunaj, budovu parlamentu, baziliku svatého Štěpána či Řetězový most.

Kdysi se zde konaly rybářské trhy. Název se odvíjí od středověku, kdy rybářskou baštu chránil cech místních rybářů. Dnešní vyhlídkové věže (ozdobné opevnění Rybářské bašty) byly postaveny v 19. století, aby sloužily jako rozhledny pro nejlepší panoramatický výhled. Původně se zde nacházely skutečné hradby, ale současná stavba nikdy nesloužila jako skutečné opevnění Budína. Původní stavba byla navržena architektem Frigyes Schulekem. Její stavba se datuje v letech 1895-1902. Rekonstrukce se po ničivých důsledcích druhé světové války ujal jeho syn János Schulek.

V současné době je místo celoročně otevřené (ve dne i v noci), terasy můžete navštívit zdarma, věže jsou zpoplatněné. Je jich sedm, což odkazuje na sedm maďarských kmenů, které sjednotil král Štěpán, jehož jezdecká socha se nachází na nádvoří.

Odpočinout si můžete v místní kavárně. Poblíž se nachází další významné turistické cíle, například Matyášův chrám či Budínský hrad.

Cestovatelé recenzují Rybářská bašta

Průměrné hodnocení (4.8).

Celkem hodnotilo 70 812 uživatelů.

Navštívili jste Rybářská bašta? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Marcela Volštátová. (Google recenze)

  Nádherné místo s výhledem na Dunaj a Budapešťský parlament,všude spousta turistů, ale nijak omezující. Jsou tam kavárny i s jídlem. Obchůdky se suvenýry a drobnými,,potravinami „. Na věžičky je placený vstup,při naší návštěvě to bylo 1000 HUF. Jsou tu i toalety a také placené. Než vjedete autem do Budapešti,mějte u sebe dost drobných mincí,všude jsou parkovací hodiny. My než jsme našli bankomat a směnili na drobné,dostali jsme 7000HUF pokutu. Parkovat se skoro všude.

 2. Martin Jindřich. (Google recenze)

  Nádherný výhled na celou Budapešť. Doporučuji se pod Baštu dopravit metrem které má stanici cca 800 m od vrcholu a zbytek dojít pěšky ( cesta nahoru zabere 15 min. Kasa má otevřeno do 20:00 na hradby a do bašty se dá dostat pouze do 17:00. Zástupy turistů na vyhlídku jsou velké ale do 10 min se člověk k výhledu probojuje.

 3. Nadin Burešová. (Google recenze)

  Nádherné historické místo s výhledem na parlament. K večeru úžasný západ slunce. Výtka, ihned vedle postavena nová moderní budova, která narušuje ráz historie. V místním občerstvení s výhledem na město, velice nepříjemná obsluha avšak jídlo dobré. Zaplatíš za vše wc 1 euro, výhled z hradeb, pohled do kostela, parkování. Přesto to stojí za to.

 4. Ladislav Steiger. (Google recenze)

  Je to krásné místo s nádechem historie, které si určitě zaslouží navštívit a prohlédnout.
  Trochu mě překvapilo, jak se v Maďarsku, v hlavním městě – Budapešti, NE renovují, ale VYTVÁŘEJÍ „nové“ historické památky. Což je zřejmé z mých vlastnoručně pořízených, připojených fotografií.
  Nevím, není něco špatně?
  Úsudek, ať si každý udělá sám…
  U nás doma, v ČR, jsem se s tím nesetkal.

 5. RIC B. (Google recenze)

  Určitě navštivte Moc krásné místo s úžasnou vyhlídkou na město. Řekl bych že je to jedna z nejhezčích části Budapešti. 😀 😀

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: 9:00–23:00
úterý: 9:00–23:00
středa: 9:00–23:00
čtvrtek: 9:00–23:00
pátek: 9:00–23:00
sobota: 9:00–23:00
neděle: 9:00–23:00

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy