Tokaj a tokajská vinařská oblast

Na severovýchodě Maďarska, ohraničena soutokem řek Tisa a Bodrog, se nachází Tokajská vinařská oblast. Je zapsaná v seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Tokajská oblast

Její malá část se nachází rovněž na Slovensku. Místo je známé především vinicemi, kde se pěstuje a vyrábí světoznámé Tokajské víno. Nádherně zlatavé víno je aromatické a v chuti můžete najít medové a karamelové tóny, chuť rozinek i ovoce případně ořechů. Záleží samozřejmě na době zrání, podle ní jsou tyto tóny více či méně výrazné.

Hlavními pěstovanými odrůdami jsou Muškát žlutý, Furmint, Lipovina a Zéta. Sběr hroznů v závislosti na počasí připadne většinou na konec října až začátek listopadu. Místnímu vínu prospívá sopečná půda (stojí zde hora a bývalá sopka Tokaj) a místní podnebí.

Město Tokaj

Pokud vám nevadí větší množství lidí na jednom místě, tak pro svou návštěvu města Tokaj doporučujeme vybrat období, kdy probíhají Slavnosti vína. Můžete si tak užít průvody s dobovými kostýmy, skvělé jídlo, bujaré veselí a víno, kam se podíváte. Navštívit můžete i muzeum vinařství. Pokud hledáte vinné sklípky, najdete je na konci města, blíž k vinicím. V městě podle údajů z roku 2022 žije 5 071 obyvatel. Město lze navštívit i vlakem, vede tudy železniční trať Miskolc–Nyíregyháza.

Cestovatelé recenzují Tokaj a tokajská vinařská oblast

0 komentářů

Zatím zde nic není. Buď první a napiš nám jak se ti zde líbilo.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související místa