Zajímavosti

Věděli jste, že Maďaři jsou velmi hrdý národ, který obvykle nerad mluví jinou než vlastní řečí? Že z Maďarska pochází Rubikova kostka, dynamo či kuličkové pero? Nebo že pravý maďarský guláš je spíše polévka a naší obdobě guláše je spíše podobný maďarský pörkölt (perkelt)?

Mezi další zajímavosti patří, že:

  • Budapešťské metro je druhé nejstarší na celém světě
  • V Maďarsku se při připíjení obvykle neťuká o sebe sklenicemi. Traduje se, že rakouští generálové cinkali pivními sklenicemi na oslavu popravy 13 mučedníků z Aradu v roce 1849.
  • Ve většině obchodů je v neděli zavřeno (výjimku tvoří například lékárny, čerpací stanice, některé obchody v rušných turistických cílech apod.).
  • Stejně jako v ČR, platí i v Maďarsku zákaz kouření v restauracích, hospodách, barech a na dalších veřejných místech. Venku je dovoleno kouřit, ale v minimální vzdálenosti 5 metrů od zastávek a hřišť. Za porušení hrozí pokuta.
  • Spropitné v restauracích nebývá v ceně (zkontrolujte si ale raději účet), doporučeno je deset procent z ceny. Můžete dát až patnáct procent, pokud jste byli opravdu nadmíru spokojeni.

Maďarsko je zajímavá země, která nabízí širokou škálu turistických atrakcí. Můžete se kochat historickou architekturou, vychutnat si skvělou a vydatnou místní kuchyni, vyrazit na nákupy, relaxovat v lázních, navštívit jezero Balaton či vinice. Mám pro vás výběr celé řady zajímavých míst, která by při návštěvě Maďarska neměla ujít vaší pozornosti.

Budapešť

Hlavní město je oblíbeným turistickým cílem. Najdete zde všechno, od nádherných architektonických památek, skvělého jídla až po termální lázně. Budapešť je okouzlující, prý se jí dokonce přezdívá Paříž východu! Na prohlídku Budapešti si nechte dost času, projděte se po břehu Dunaje (podívejte se přitom na modely kovových párů bot), prohlédněte si také nepřehlédnutelnou budovu parlamentu, Budínský hrad, Matyášův chrám či Rybářskou baštu. Pro skvělý odpočinek po dlouhém chození po památkách vřele doporučuji vyzkoušet některé z místních termálních lázní a užít si krásně teplou vodu a saunu. Například lázně Széchenyi jsou úžasné lázně a zároveň nádherná architektonická perla. Pyšní se termální léčivou vodou a jde o nejrozsáhlejší evropské lázně. Zdejší voda působí léčivě na revmatismus, artritidu, problémy s pohybovým ústrojím či menstruační potíže. V Budapešti můžete vyrazit za jídlem do jedné z mnoha místních restaurací či hospod, doporučuji vyzkoušet tradiční maďarské restaurace, kde můžete ochutnat maďarská jídla a místní slivovici či víno.

Vánoční trhy

Pokud se chystáte navštívit Budapešť v podzimním až zimním období, rozhodně byste si neměli nechat ujít Vánoční trhy. Trvají až do konce roku. Tyto vánoční trhy jsou skutečně vyhlášené, krásné a jsou skutečným zážitkem. Patří mezi největší a nejkrásnější vánoční trhy v Evropě. Nachází se na několika místech centra, najdete je například před bazilikou svatého Štěpána či na náměstí Erzsébet tér, u kterého začíná Andrássyho třída. Ve stáncích se prodávají originální místní výrobky a úžasné pochutiny a nápoje (není asi překvapením, že tu mimo jiné najdete pro vánoční trhy tak typické svařené víno).

Markétin ostrov

Pro rodinný výlet doporučuji navštívit v Budapešti i Markétin ostrov, kde se nachází malá zoo a krásná hudební fontána. Po setmění je fontána nádherně barevně nasvícená. Celá řada maďarských památek patří do seznamu světového dědictví UNESCO. Jinak tomu není ani právě u této hudební fontány a vodárenské věže. Na ostrov se dostanete přes most, který spojuje oba břehy Dunaje a asi v jeho polovině se nachází cesta na ostrov. Markétin ostrov je krásný relaxačním místem, kam se dá utéct před městským schonem. Lidé v parku běhají a v blízkosti fontány si dělají pikniky, čtou si či studují. Navštívit na Markétině ostrově můžete také Japonskou zahradu či lázně.

Tokajská vinařská oblast

Na severovýchodě Maďarska se nachází Tokajská vinařská oblast. Patří do seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V malém městě Tokaj můžete navštívit muzeum vinařství, místní vinné sklípky či se zúčastnit Slavností vína. Vinné hrozny pro tradiční zlatavé Tokajské víno se sbírají obvykle začátkem listopadu.

Ostřihom (Esztergom)

Město v severním Maďarsku se pyšní nádhernou bazilikou, která je největší katedrálou v zemi. Mezi poklady této baziliky patří největší plátěný obraz na světě (oltářní obraz, který připomíná Nanebevzetí Panny Marie), Bakóczova kaple z červeného mramoru zdobená renesančními motivy a hluboká krypta v egyptském stylu.

Jezerní jeskyně Tapolca

Časově počítejte, že návštěva jezerní jeskyně trvá asi hodinu a půl. Jedná se o plavbu v lodičkách bez průvodce, kdy budete pádlovat (případně se odrážet rukama od stěn) klidnou vodou jeskyněmi a moci obdivovat přírodní krásy jeskyně i průzračné vody jezera Tavasbarlang. Jezerní jeskyně Tapolca patří k prvním jeskyním v Maďarsku, kam bylo zavedeno elektrické osvětlení. Moderní návštěvnické centrum nabízí rozličné programy pro dospělé i děti.

Město Lillafüred

Skryté mezi zalesněnými kopci stojí město Lillafüred. Dominantou města je hotel Palota, který sídlí v pohádkově krásném neorenesančním zámku. Kolem hotelu jsou parky, kde najdete všemožné rostliny a visuté zahrady. V místě se nachází také nejvyšší maďarský vodopád, vysoký 20 metrů. Vyzkoušejte vyhlášenou restauraci v Matyášově vile, kde atmosféru dotváří skvělé jídlo a okna s úžasnými vitrážemi. Pod hotelem Palota se rozprostírá velké jezero Hámori. V letním období si můžete zapůjčit loďku pro romantickou vyjížďku. V okolí lze také navštívit vápencové jeskyně (jeskyni Annu a jeskyni sv. Štěpána).

Skanzen – Hollókő

Palócska vesnice Hollókő patří na seznam UNESCO od roku 1987, především díky své zachovalé a stále částečně obydlené tradiční vesnické architektuře ze 17. – 18. století. Ve vyvýšeném centru vesnice se nachází malý kostel s dřevěnou střechou (z r. 1889). Dnes žije ve vesnici okolo 400 většinou starších obyvatel. V Hollókő se stále dodržují tradice, například na Velikonoce, kdy se sem jezdí podívat i turisté na pěknou veselici.

Balaton

Balaton je největším jezerem střední Evropy, je proto občas přezdívaný jako „maďarské moře“. V oblasti jsou termální a minerální prameny. Jezero je vhodné pro rodiny s dětmi i začínající plavce, protože vstup je velmi pozvolný. V létě může teplota jezerní vody dosáhnout až 27°C. Jezero nabízí prostor pro vodní sporty, jízdu na jachtě či parníku, lov ryb a tak dále. V okolí Balatonu jsou Maďaři na hosty připraveni, je zde řada možností ubytování a stravování.

Hevíz

Lázeňské město Hevíz a u něj ležící stejnojmenné termální jezero jsou oblíbeným cílem turistů. Jezero Hevíz je národní přírodní památkou Maďarska a zároveň největším termálním jezerem (4,4 hektarů) na světě, ve kterém se dá koupat. Jeho hloubka dosahuje 38 metrů a voda má příznivé účinky na revmatismus a nemoci pohybového ústrojí. Dokonce i rašelinové bahno z jezera má léčebné účinky. Voda v jezeře se neustále obměňuje.

Národní parky

Navštivte některý z místních národních parků. Největším a nejstarším je národní park Hortobágy. Śtejně se jmenuje i blízká obec. Národní park je tvořen převážně stepí a najdete jej i na seznamu UNESCO. Místní příroda – mokřady, rybníky, rašeliniště a jezero Tisza-tó je domovem velkého množství různých druhů zvířat, ptactva, skotu a dalších. Některá místní zvířata jsou považována za ohrožená a chráněná.