Záhřeb

Hlavním, a zároveň největším městem Chorvatska je Záhřeb (chorvatsky Zabreb). Žije zde okolo 698 966 obyvatel (informace z roku 2022). Rozloha města čítá 641 km2. Město má bohatou historii sahající až do slavných dob Římanů.

Záhřeb se nachází asi dvě hodiny jízdy autem od pobřeží Jaderského moře na svazích kopce Medvednica (Zagrebačka Gora) na severu a v záplavové oblasti řeky Sávy na jihu. V Záhřebských čtvrtích se setkáte s architekturou nejrůznějších slohových období. Je zde ale také dostatek parků, zahrad a kopců, které slouží k příjemným procházkám a jsou místem konání i některých festivalů. Staré město Záhřebu tvoří dvě středověké osady, civilní osad Gradec („pevnost“), která byla ve 13. století obehnána hradbami postavenými na obranu proti Mongolům, a Kaptol, církevní osada, která byla opevněna v 16. století. Tato dvě města v 19. století spojila nová výstavba a rozšířila se na jih do nivy řeky Sávy, kde vzniklo pravoúhlé nové město s náměstími a veřejnými budovami. V letech 1860-1914 město zažívalo rychlý růst. Jeho expanze ve 20. století probíhala východním a západním směrem a po roce 1945 vyrostla nová obytná výstavba na jižním (pravém) břehu řeky Sávy. Severně od Medvednického vrchu se rozkládá oblast Zagorje s lesy, vinicemi, malebnými vesničkami a starobylými zámky.

Při návštěvě Záhřebu můžete potkat místní obyvatele při cestě na trhy pro čerstvé ovoce, zeleninu, maso, čerstvě upečené kukuřičné chleby a další dobroty, které pochází především z okolního venkova. Městem prochází mladí i staří, umělci, prodejci i jeptišky… Lidé se schází na terasách a v kavárnách, s chutí popíjejí kořalku rakiji či silnou kávu a povídají si. V podvečer se lidé promenádují ulicemi města a náměstími, aby se setkaly se sousedy. Turisty snadno okouzlí všudypřítomná příjemná atmosféra, laskaví lidé a unikátní prostředí Záhřebských historických ulic a nejrůznějších podniků.

Cestovatelé recenzují Záhřeb

0 komentářů

Zatím zde nic není. Buď první a napiš nám jak se ti zde líbilo.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související místa