Jak cestovat

Je více možností, jak se můžete na Island dostat a pak se po něm pohybovat.

Letadlem či trajektem?

Na Island je obvyklé letět letadlem či doplout trajektem. Trajekt oceníte zvláště pokud chcete využívat vlastní auto či karavan, bojíte se létat nebo máte zkrátka raději pomalé cestování. Během cestování trajektem z Dánska na Island (do města Seyðisfjörður) trvá 48 hodin a během cesty uvidíte Faerské ostrovy.

Podstatně rychlejší je cesta letadlem, létá se jak z České republiky, tak z Vídně. Přímý let trvá zhruba 4 hodiny. S největší pravděpodobností mířit na mezinárodní letiště Keflavík, které se nachází asi 40 km západně od Reykjavíku. Z tohoto letiště létá spousta letů do Evropy, Velké Británie, Skandinávie, USA a Kanady.

Na Islandu

Jakmile se na Islandu ocitnete, díky jeho malé rozloze je pohyb po zemi poměrně snadný – alespoň v teplých měsících. Z Reykjavíku je možné letět nebo se dostat autobusem do všech větších center a v létě dokonce jezdí pravidelné autobusové linky po vnitrozemí.

Na zemi pravděpodobně strávíte hodně času na silnici č. 1 neboli Ringroad (islandsky známé jako Hringbraut), která z velké části kopíruje pobřeží na 1500 km dlouhém okruhu kolem země přes Reykjavík, Akureyri, Egilsstaðir a Höfn. Prakticky celý okruh je uzavřen a v zimě se sněžné pluhy snaží udržet trasu průjezdnou pro všechna vozidla.

Zatímco jinde mohou být úseky v okolí měst pokryty asfaltem, většina islandských silnic je štěrková. Mnohé z nich jsou přístupné všem vozidlům, ale některé jsou sjízdné pouze pro vysoce průjezdné vozy s pohonem všech kol. V každém případě vřele doporučujeme mít co nejlepší pojištění, protože lak auta se na takových cestách snadno poškrábe. Když jsme po Islandu cestovali my, bylo vědomí, že máme dobré pojištění, během cesty velice uklidňující.

Co si zařídit před odletem

Připravte se na cestu včas, vyhnete se starostem na poslední chvíli. Co doporučujeme zařídit před odletem?

  • letenky
  • cestovní pojištění
  • kempingovou kartu (pokud zde budete kempovat)
  • platební kartu Revolut
  • parkování auta
  • půjčení auta
  • zjistit si momentální potřebná proti-covidová opatření
  • zajistit si vhodné oblečení a obuv (nepromokavé a větru vzdorné turistické věci jsou ideální)

Letenky

Pokud se rozhodnete pro let letadlem a nechcete třeba karavanem využít trajekt, pak je třeba zajistit letenky. U letišť bývají hlídaná parkoviště, kde můžete nechat své auto. Cena letenky se pohybuje okolo deseti tisíc korun, ale vzhledem k různým dalším faktorům se cena může pochopitelně pohybovat nahoru či dolů.

Hlídaná parkoviště

Hlídané parkoviště je pohodlným řešením, když chcete být nezávislý a pohybovat se vlastním tempem. Hlídaná parkoviště jsou jak u letiště v Čechách, tak ve Vídni. Například z vídeňského hlídaného parkoviště Partiger, který má i českou verzi stránek, se během chvilky pěšky dostanete na vlakové nádraží, odkud vás vlak doveze přímo na letiště.

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění lze snadno vyřídit online. Vyzkoušejte porovnávače, které pomohou najít ideální pojištění právě pro vás a vaše potřeby.

Půjčení auta

Pro pohodlné cestování si zde můžete půjčit auto. Některé půjčovny nabízí vyzvednutí přímo na letišti, kdy vás zavezou do  půjčovny, vyřídí s vámi potřebné dokumenty a pak můžete vyrazit půjčeným vozem na cestu.

Kempingová karta

Kempingovou kartu potřebujete, pokud jste se rozhodli na Islandu kempovat. Koupíte si ji jednoduše online, následně dorazí poštou (musíte vyplnit celní prohlášení a poštovné okolo 10€). Karta umožňuje využít vybrané kempy, po dobu maximálně 28 nocí.

Jednoduše přijedete na vybrané místo, postavíte si stan či zaparkujete karavan a předáte kartu tomu, kdo je chodí kontrolovat. Čas, kdy dotyčný kontrolor chodí, bývá uveden na papíře na viditelném místě v kempu. Kontrolor projede kartu čtečkou, zapíše si pár informací a kartu vám vrátí, obvykle s lístkem (někdy ve formě nálepky, kterou si umístíte na viditelné místo na stanu či karavanu).