Základní informace

Buďte před cestou připraveni. V těchto řádcích najdete základní informace, jako je používaná měna, jazyk či vládní zřízení v Maďarsku.

Hlavní město, rozloha, vládní zřízení, populace a bezpečnost

V Maďarsku (oficiálně Maďarské republice) žije necelých deset milionů obyvatel, z toho necelé dva miliony v hlavním městě, Budapešti. Rozloha země čítá 93 025 km². Nejvýznamnější řekou země je Dunaj, která protéká i hlavním městem. Vládní zřízení Maďarska je parlamentní republika, od května 2022 je prezidentkou Katalin Nováková.

Maďarsko patří do Evropy i Evropské unie. Je považováno za bezpečnou zemi s pohostinnými lidmi, je však potřeba si kvůli kapesním krádežím, které se dějí prakticky ve všech velkých městech, hlídat osobní věci. Maďaři jsou srdeční lidé, kteří se při pozdravu políbí. Jde o běžnou věc, která vás ale může překvapit. Srdečnost místních přiměřeně oplácejte a budete vřele vítáni.
Při návštěvě něčí domácnosti se doporučuje přinést hostiteli či hostitelce alespoň drobný dárek, třeba čokoládu nebo alkohol. Přes srdečnost Maďarů je také třeba říct, že jde o hrdý národ a obvykle neradi mluví jinak než Maďarsky. Pokud máte s někým z místních schůzku, cení se dochvilnost. Při představování se v Maďarsku uvádí nejprve příjmení a až poté křestní jméno.

Alkohol zde lze konzumovat od 18 let a alkohol je běžně dostupný. Není, stejně jako u nás, přípustný při řízení jakéhokoliv vozidla.

Vlajka, jazyk a měna

Maďarská vlajka se vyznačuje třemi stejně velkými plnobarevnými vodorovnými podélnými pruhy vyvedenými nad sebou. V horní části je pruh výrazně červený (barva symbolizuje sílu a krev), prostřední pruh je zbarvený bíle (ta zastupuje svobodu a věrnost) a spodní pruh je zelený (barva úrodných pastvin, luk a naděje).

Maďarština je ugrofinský jazyk. Domluvíte se jím nejen v Maďarsku, ale také na některých místech Chorvatska, Rakouska, Slovenska, Slovinska, Rumunska a na jihu ukrajinské Zakarpatské oblasti. Maďarsky mluví celkem zhruba 13,3 milionů lidí. Přestože se na řadě turisticky oblíbených míst domluvíte i anglicky či německy, je dobré naučit se pár základních frází v maďarštině. Místní tím jistě potěšíte.

Oficiální měnou Maďarska je Maďarský forint.

Kurz HUF a CZK

100 HUF = 6.39400 CZK
100 CZK = 1,563.96622 HUF

Jízda autem

Stejně jako v České republice, i v Maďarsku se jezdí po pravé straně. Předpisy jsou prakticky stejné jako u nás. Všichni v autě musí používat pásy, vozidlo je zakázáno řídit pod vlivem alkoholu. Povolená rychlost v obci je 50 km/h, na silnicích druhé a třetí třídy 90 km/h, na státních silnicích 110 km/h a na dálnicích 130 km/h (80 km/h s přívesem). Buďte při řízení opatrní, Maďaři mají ve zvyku odbočování do nesprávného pruhu, jízdu na červenou a nebojí se ani předjíždění na kruhových objezdech. Zkrátka a dobře, buďte stále ve střehu.

Jídlo a pití

Maďaři jsou proslulí svou báječnou kuchyní. Protože je Maďarská kuchyně velmi bohatá, uvedu jen pár klasických příkladů typických jídel Maďarské kuchyně. Jídlo, které si většina cizinců představí jako první je gulyás, čili maďarský guláš. Maďarský guláš se od toho českého obvykle mírně liší, bývá pálivější a lehce tekutější. Oblíbenou přílohou je maďarský bílý chléb. Jinou oblíbenou přílohou je tarhoňa (což jsou drobné těstoviny). Dalšími typickými jídly, se kterými se můžete v Maďarsku setkat je paprikás (čili maďarský paprikáš), Szegedínský guláš či lángos (langoš). Ochutnat můžete také pro nás poměrně neznámou studenou višňovou polévku. Mezi dezerty najdete vrstvené dorty (Dobos-torta a Esterházy), trdelníky či Bejgli (makové, tvarohové, višňové či ořechové záviny). V obchodech můžete nakoupit výborné maďarské klobásy různých druhů a doporučuji vyzkoušet jejich skvělou mletou papriku. Mletá paprika je v Maďarsku rozhodně jedním z nejpoužívanějších druhů koření. Maďaři jsou také proslulí oblibou v různých druzích pálenky a vínem.

Počasí

Maďarsko se dá navštívit kdykoliv během roku, vždy si najdete program. V zimě je příjemné navštívit lázně a užít si předvánoční trhy, v létě jsou příjemné procházky po březích Dunaje a kochání se městskou architekturou. Počasí se podobá našemu, v létě jsou pro Maďarsko typická vedra a mírné zimy s občasným sněhem. Průměrná roční teplota se pohybuje někde mezi 8 – 12° C. Leden a únor jsou nejchladnějšími měsíci v roce, teplota se pohybuje přibližně okolo -4 až -7° C. Nejteplejším měsícem je červenec, to pak teploty dosahují až 30° C.