Jak cestovat

Na Slovinsko se z České republiky dostanete snadno motorovým vozidlem, ať už autobusem, na motorce nebo automobilem. Pokud chcete letět, ani to není problém. Jedno z letišť je kousek (asi 30 km) od hlavního města – Lublaně, druhé letiště můžete najít

Veřejná doprava
Pokud se vám podaří zorientovat se v jízdních řádech, je městská doprava praktičtější (a často i levnější) pro pohyb po městě. V Římě a dalších velkých městech se nabízí jízdenky na určitý časový úsek. Obvykle zahrnují městské autobusy, metro, železniční spoje a tramvaje.

Autem po Itálii
Silnice v Itálii bývají dobře sjízdné a v dobrém stavu, takže jízda autem do Itálie a po Itálii nebývá problém. Italští řidiči bývají trochu netrpěliví, tak s tím počítejte. Italští řidiči mohou být trochu vášnivý (rádi gestikulují), především při větší dopravě v centrech měst. Buďte opatrní, protože někteří italští řidiči nepoužívají blinkry a někteří je používají neustále (i když to není třeba).

Některé silnice jsou zpoplatněné.

Letiště
Jako oblíbená turistická destinace má Itálie dobře vyřešené spoje s ostatními zeměmi, od udržovaných dálnic po pravidelné letecké spoje. Letišť je v Itálii víc jak 40 a usnadňují tak dopravu do velkých měst (Řím, Neapol, Milán, Benátky, Boloňa, Pisa, Palermo a další) i do některých menších.

Co si zařídit před odjezdem do Itálie
Připravte se na cestu s předstihem. Co doporučujeme zařídit před odjezdem?

dálniční známku (pokud cestujete motorovým dopravním prostředkem)
cestovní pojištění
zjistit si momentální potřebná proti-covidová opatření
zajistit si vhodné oblečení a obuv (některé památky, například kostely, můžete navštívit jen se zahalenými rameny, hrudníkem i koleny).