Základní informace

Abyste byli před cestou plně připraveni, poskytneme vám zde základní informace o Slovinsku, jako je bezpečnost, oficiální měna, úřední jazyk a vládní zřízení.

Hlavní město, rozloha, vládní zřízení, populace a bezpečnost

Ve Slovinsku (Slovinské republice) žije 2,108 milionů obyvatel, rozloha země čítá 20 273 km². Hlavním městem je Lublaň. Nevyšší horou Slovinska je Triglav (2864 m. n. m.). Vládní zřízení Slovinska je parlamentní republika, prezidentkou je (v době psaní tohoto článku) Nataša Pircová Musarová (od 23. prosince 2022).

Slovinsko je součástí Evropy. Patří i do Evropské unie (od 1. května 2004). Co se bezpečnosti týče, je Slovinsko mezi deseti nejbezpečnějšími státy světa. Přesto však zamykejte auto, hlídejte si osobní věci a buďte na sebe a své věci opatrní.

Alkohol zde lze na Slovinsku konzumovat a nakupovat od 18 let.

Vlajka, jazyk a měna

Slovinská vlajka se skládá ze tří vodorovných pruhů (ze shora dolů v pořadí – bílý, modrý a červený) a znaku, překrývajícího část horního a středního pruhu. Tento znak je místěný v levé části vlajky. Znak znázorňuje panorama Triglavu, hory na Slovinsku, která je tradičním symbolem země. Ve spodní části znaku jsou dvě vlnité čáry, které znázorňují moře a další vodní plochy Slovinska. V horní části znaku jsou tři žluté hvězdy – znak mocného šlechtického rodu Celjevců.

Oficiálním jazykem je slovinština. V mnoha případech se ale domluvíte i anglicky, někdy i německy. V hraničních oblastech se můžete setkat i s italštinou či maďarštinou.

Oficiální měnou Slovinska je euro.

Kurz EUR a CZK

1 EUR = 25.02500 CZK
1 CZK = 0.03996 EUR

Jízda autem

Navštívit Slovinsko autem je pohodlné, protože Slovinsko je od České republiky vzdálené jen přibližně 7 hodin jízdy. Budete potřebovat dálniční známku. Na Slovinsku je to s řízením vozu podobné jako u nás. Vozidlo je zakázáno řídit pod vlivem alkoholu.  Povolená rychlost v obci je 50 km/h, na silnicích druhé a třetí třídy 90 km/h, na státních silnicích 110 km/h a na dálnicích 130 km/h.

Jídlo a pití

Slovinská kuchyně je ovlivněna okolními zeměmi, takže se nemusíte bát, že byste si nemohli dát třeba pizzu, guláš nebo řízek, ačkoli Slovinci používají v porovnání s českou kuchyní méně kuřecí maso.

Vyzkoušet můžete řadu zajímavých jídel, jako je kaše (žganci), která se dělá z pšeničné, pohankové, ovesné nebo třeba kukuřičné mouky. Dále zkuste knedlíčky plněné sýrem (štruklji), zabijačkovou kyselou polévku (štajerska kisla juha) nebo vařené ječmenné kroupy (ričet). Jedním z nejtradičnějších jídel je Potica, což je je tradiční slovinská buchta. Peče se jako závin nebo bábovka, má elegantně rolovanou ořechovou náplň. Existuje více než 80 různých náplní, i když tradičně jde o druhy ořechů jako jsou vlašské nebo lískové ořechy.

Z dezertů vyzkoušejte zajímavý pudiknovo piškotový zákusek kremšnita. Pochází z Bledu a nabízejí jej tam na celé řadě míst.

Počasí

Slovinsko patří mezi země, kde je krásně celý rok. Léto je pro většinu turistů nejpříjemnějším obdobím pro cestování i do Slovinska, proto s tím počítejte, zvláště máte-li rádi prázdné ulice a klid. Počasí se liší podle oblastí, které chcete navštívit. V horských oblastech můžete v zimě očekávat výraznější zimu a sníh, jižní část Slovinska nabízí spíš středomořskou atmosféru se sluncem a mírnější zimou, s minimem sněhové nadílky.

Průměrně dosahované teplotní maximum v měsíci