Muzeum neandrtálců

V chorvatském městě Krapina se nachází Muzeum neandrtálců. Najdete jej v blízkosti světoznámého naleziště neandrtálců na Hušnjakově kopci, kde byla v roce 1899 nalezena největší světová sbírka fosilních kostí neandertálců.

Vykopávky a nálezy

Vykopávky vedl šest let (1899-1905) profesor Dragutin Gorjanović-Kramberger, známý chorvatský geolog, paleontolog a paleoantropolog významně přispěly k evropské i světové vědě o fosilním člověku. Geologický a paleontologický výzkum zde tehdy odhalil přibližně devět set lidských fosilních kostí. Ty patří fosilním pozůstatkům mužů i žen, ve věku od 2 do 40 let. Na místě se ale nalezly četné fosilní pozůstatky pleistocénních zvířat (jako byl nosorožec srstnatý, medvěd jeskynní, los, jelen obrovský a další). Mimo to se nalezlo 1200 kusů kamenných nástrojů.

Muzeum neandrtálců

Budova muzea je začleněna do okolní krajiny, zasazena mezi dva kopce, z nichž je vidět pouze přední část. Před vchodem návštěvníci překračují protékající potok, velká čelní skleněná stěna muzea odráží okolní les, tím však propojení muzea s přírodou nekončí. Interiér muzea je sice vyroben z betonu, ale je upraven tak, aby napodoboval kámen. Cílem je prostory muzea napodobit prostředí pravěkého obydlí, aby se návštěvník cítil jako za dob člověka neandertálského. Spirálovitým postupem můžete postupně prozkoumat obě patra muzea.

Stálá expozice muzea neandertálců představuje v 18 různých tematických celcích vývoj života a člověka na Zemi. Od primitivnějších forem po čím dál inteligentnější. Vrcholem expozice muzea je největší dioráma neandertálského člověka na světě, které ukazuje výjev z jejich života. Vystaveny jsou zde úžasně propracované silikonové modely neandrtálců v životní velikosti se skutečnými vlasy a chlupy.

Cestovatelé recenzují Muzeum neandrtálců

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 4 592 uživatelů.

Navštívili jste Muzeum neandrtálců? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Lenka Nenutilová. (Google recenze)

  Zajímavě zde mají zpracovaný vývoj planety i lidstva. A dozvíte se tu informace o archeologickém nalezišti Hušnjakovo i nálezech pozůstatků neandrtálského člověka. Hned za vstupem je promítán film o životě neanrtálců. Možnost zapůjčení audio průvodce v českém jazyce.

 2. Tomáš Denk. (Google recenze)

  Moc pěkné muzeum nejen o neandrtálcích, ale vlastně i vzniku života na planetě zemi.

 3. RIC B. (Google recenze)

  Ikdyz jsme byli jenom venku. V pondeli maji totiz bohuzel zavreno a my jen projizdeli. Maji to tu moc hezke. Venkovni vystava a hriste pekne. Naleziste se sochama taky moc pekne udelane. Jako by tu byli zivi… snad se priste dostaneme i do muzea … uz se tesim … ale i tak jsme si to uzili zase to bylo bez turistu …

 4. Tomáš Prchala. (Google recenze)

  Úžasné! Chorvatsko není jen dovolená u moře, ale těsně za hranicemi nalezneme naleziště s perfektní prezentaci od vzniku země až po naši současnost, se zaměřením na člověka a nalezeného neandrtálce.
  Great! Croatia isn’n only holiday to the sea. Perfect pretentation about HOMOSAPIENS is there.

 5. Roman Holba. (Google recenze)

  Hezká prohlídka, která začíná krátkým videem, jak neandrtálci žili a pak projdete galerií, kde jsou vystaveny různé předměty o neandrtálcích i přírodě v té době. Dále se pokračuje ven, kde v lese můžete vidět sochy.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: Zavřeno
úterý: 9:00–17:00
středa: 9:00–17:00
čtvrtek: 9:00–17:00
pátek: 9:00–17:00
sobota: 9:00–17:00
neděle: 9:00–17:00

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy