Rijeka

Třetím největším městem Chorvatska je se svými 141 172 obyvateli (údaj z roku 2022) třetím největším městem Chorvatska.

Město Rijeka je hlavním přístavem Chorvatska a průmyslové, obchodní a kulturní centrum západní části země. Leží na Kvarnerském zálivu Jaderského moře.

Rijeka leží na úzké rovině mezi Julskými Alpami a Jadranem. Název města odkazuje na řeku chorvatsky nazývanou Rječina, která se u Rijeky vlévá do Kvarneru. Přístav je hlavní námořní základnou a výchozím bodem pro pobřežní lodní dopravu. Ve městě začíná pobřežní úsek Jadranské magistrály, který má železniční spojení s Terstem (Itálie), Lublaní (Slovinsko) a Záhřebem. Významným průmyslovým odvětvím jsou loděnice a opravárenské závody, velké rafinerie ropy, papírna a továrna na výrobu dieselových motorů (v níž v roce 1866 anglický majitel Robert Whitehead vynalezl torpédo).

Ve městě jsou k vidění barokní stavby, hrad ze 13. století s pozdějšími přístavbami, několik raných kostelů ze 14. století a univerzita z r. 1973. Rijeka je rovněž konečnou stanicí ropovodu vedoucího z ropných polí na severovýchodě.

Místa, která stojí za návštěvu

Navštivte chrám svatého Víta, hrad Trsat, rybí tržiště, které se nachází v úžasné secesní budově z roku 1916, širokou ulici Korzo plnou obchodů a kaváren či muzeum počítačů Peek & Poke.

Prestižní ocenění

24. března 2016 získala Rijeka prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2020 za svůj program „Přístav rozmanitosti“, jehož cílem je vytvořit město kultury a kreativity pro Evropu a budoucnost.

Cestovatelé recenzují Rijeka

0 komentářů

Zatím zde nic není. Buď první a napiš nám jak se ti zde líbilo.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související místa