Dinara

Dinara s vrcholem Sinjal (1831 m n. m.) je nejvyšší horou Chorvatska.

Pohoří, jehož součástí je i Dinara, je obrovský masiv táhnoucí se asi 100 km od severozápadu k jihovýchodu po hranici mezi Chorvatskem (Dalmácií) a Bosnou a Hercegovinou. Pohoří se dělí na 4 skupiny, Dinara (1830 m), Troglav (1913 m) a Kamesnica (1855 m). Poslední dvě skupiny jsou vyšší než Dinara, ale jejich vrcholy patří Bosně a Hercegovině.

Předpokládá se, že Dinara získala jménopodle ilyrského kmene Dindari, který žil na východní straně hory. Vrchol Sinjal je označen geodetickým sloupem, na kterém nyní stojí „1831 Top of Croatia“. Pod sloupem je umístěna registrační schránka. Vedle ní ve velkém kameni dosud stojí SINJAL 1831, protože tak se vrchol ještě nedávno jmenoval. Dinara je stále poměrně divoká hora, kde se vyskytují vlci, lišky, lasice, kuny, medvědi, šakali, rysové, divoká prasata, divoké kozy a srny. Z opeřenců zde můžete vidět tetřevy, koroptve, orly a sokoly.  Horolezecké razítko je v kameni vedle geodetického pilíře a na blízkém kopci stojí obrovský kovový kříž.

Z vrcholu je krásná vyhlídka do všech stran. Návštěva nejvyššího vrcholu Chorvatska je lákavým cílem pro místní i zahraniční horolezce.

Cestovatelé recenzují Dinara

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 211 uživatelů.

Navštívili jste Dinara? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Dusko Topic. (Google recenze)

  Z vrcholu Troglavu je nádherný výhled na okolní hory, pole a Jaderské moře.

 2. Derek Urbaniak. (Google recenze)

  Více zábavy, když je zima s větrem o síle vichřice!

 3. Pooja

  A great peak. Kroatias highest. We climbed it via ferrata through Dinaridi : it was super difficult and make sure that you are a moderate rock climber before you try this one. We went down through Glavas

 4. Hrvoje Dolenec. (Google recenze)

  Není lepší místo než horský vrchol a v tomto případě nejvyšší bod Chorvatska, abyste se podívali na svět kolem sebe a do sebe!

 5. petr schweiner. (Google recenze)

  Vyjet nahoru na horu je takřka nemožné, přesto jsme to nějakých par hodin zkoušeli.. bez vysledku

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *