Fagradalsfjall

Na poloostrově Reykjanes v údolí Meradalir se nachází aktivní sopka Fagradalsfjall, vzdálená od hlavního města Reykjavíku asi hodinu jízdy autem.

Díky své výšce 385 metrů nad mořem je nejvyšší horou poloostrova Reykjanes. Sopka se stala nyní ještě slavnější, protože letos (3. srpna 2022) vybuchla a internet zaplavily fotografie tekoucí a tryskající lávy. Přestože takový jev působí velmi dramaticky a budí obavy, zatím podle zpráv neohrozil výbuch životy lidí, majetek ani leteckou dopravu. Události předcházelo zemětřesení, které upozorňovalo na možnou vulkanickou aktivitu, která následně přišla.

Místo přilákalo mnoho turistů. Pokud se rozhodnete místo tekoucí lávy také navštívit, buďte velmi opatrní a dodržujte bezpečnostní pravidla. Vyhýbejte se sopečným plynům, ty totiž mohou být prudce jedovaté (děti jsou k otravě ještě náchylnější). V závislosti na momentálních podmínkách jsou pro turisty otevřeny tři trasy (které se podle podmínek mohou ale kdykoliv také uzavřít). Přestože jsou trasy dobře značeny, dbejte zvýšené pozornosti. Cesta je nezpevněná. V žádném případě nechoďte po lávě, ani když působí zchladlá a bezpečná, může být stále křehká a pod svrchní částí se může ukrývat velmi horká láva ještě celé měsíce.

Cestovatelé recenzují Fagradalsfjall

Průměrné hodnocení (4.8).

Celkem hodnotilo 444 uživatelů.

Navštívili jste Fagradalsfjall? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

0 komentářů

Zatím zde nic není. Buď první a napiš nám jak se ti zde líbilo.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *