Kráter Kerið

Kerið je sopečné kráterové jezero v oblasti Grímsnes na jižním Islandu.

Nachází se v blízkosti tří hlavních míst, která tvoří světoznámou vyhlídkovou trasu Zlatý okruh. Kerið je starý přibližně tři tisíce let, což je zhruba o polovinu méně než většina sopečných kalder na Islandu. To je hlavní důvod, proč mají svahy Keriðu červenou barvu, a ne sopečnou čerň; ložiska železa jsou z geologického hlediska čerstvá. Tato zářivá červeň je součástí přitažlivosti návštěvy tohoto kráteru. Karmínové skály dramaticky kontrastují s okolím, zejména s intenzivní tyrkysovou barvou jezera.

Kerið je hluboký přibližně 55 metrů, široký 170 metrů a jeho obvod měří 270 metrů. Po stezce je možné dojít až k samotnému okraji kráteru, zcela ho obejít a sestoupit dolů k vodě jezera. Vědci se domnívají, že Kerið byl kdysi kuželovitou sopkou. Všeobecně se předpokládá, že při erupci sopka vyčerpala zásoby magmatu, což způsobilo, že se základna propadla sama do sebe a vznikl dnešní útvar. To se ovšem stalo dva tisíce let před osídlením, takže si nikdo není zcela jistý.

Někdy v průběhu staletí následujících po zhroucení se kráter Kerið naplnil vodou. Vzniklé jezero je hluboké sedm až čtrnáct metrů, v závislosti na ročním období a množství srážek. Důvodem zbarvení jezerní vody jsou minerály z hornin, které se do vody dostávají a barví ji. Když máte štěstí, můžete ve vodě zahlédnout i rybu. Při procházce v horní části kráteru buďte opatrní, může zde foukat silný vítr.

Cestovatelé recenzují Kráter Kerið

Průměrné hodnocení (4.4).

Celkem hodnotilo 10 003 uživatelů.

Navštívili jste Kráter Kerið? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Vladimir Voruda. (Google recenze)

  Sopečný kráter s jezírkem. Parkoviště je bezplatné, ale ke kráteru se platí vstupné cca 3 eura. Příjemná procházka po okružní cestě na horní části kráteru i u hladiny jezírka vám zpříjemní na cca 1 hodinu den.

 2. Blanka Hladikova. (Google recenze)

  Platí se vstup 400 ISK. Řekla bych, že v létě je hezčí, v zimě na boty ideálně mačky :))

 3. Sarka Chlumska. (Google recenze)

  V slunečném počasí nádhera. Platí se vstup ca 3 eur. Kráter je možné celý obejít a sejít i dolů k vodě

 4. Denisa Pexová. (Google recenze)

  Kráter se dá obejít dokola. A lze i sejít dolů k vodě po schodech. Je zde placené parkoviště, myslím 800 ISK za auto v dubnu 2022.

 5. Jaroslav Běhounek. (Google recenze)

  Řekl bych, že fajn místo, pokud projíždíte. Není špatné se zastavit. Někdy bývá vody v kráteru víc, někdy míň. Určitě musí být zajímavá fotka, pokud je tam led.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: Otevřeno 24 hodin
úterý: Otevřeno 24 hodin
středa: Otevřeno 24 hodin
čtvrtek: Otevřeno 24 hodin
pátek: Otevřeno 24 hodin
sobota: Otevřeno 24 hodin
neděle: Otevřeno 24 hodin

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy