Národní park Plitvická jezera

Plitvická jezera jsou nejstarším a největším národním parkem Chorvatska. Nachází se v hornaté oblasti Chorvatska, mezi pohořím Mala Kapela na západě a severozápadě a pohořím Lička Plješivica na jihovýchodě. Administrativně park spadá do dvou žup: Lika-Senj a Karlovac.

Vyhlášen prvním národním chorvatským parkem byla Plitvická jezera 8. dubna 1949. Rovněž byla 26. října 1979 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Jezera vznikl vznikem tufových neboli travertinových bariér. V roce 1997 byly hranice národního parku rozšířeny a v dnešní době je rozloha parku necelých 300 km2. Park pokrývá především lesní porost, o něco méně pak i ten travnatý. Turisté park navštěvují ale především díky nádherným jezerům, které zabírají necelé 1 % celkové rozlohy parku. Jezerní systém (Horní a Dolní jezera) se skládá z 16 pojmenovaných a několika menších bezejmenných jezer, která se kaskádovitě vlévají jedno do druhého. Horní jezera tvoří dvanáct jezer (Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti a Kozjak), Dolní jezera pak tvoří Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac a Novakovića Brod. Jezera končí úžasnými vodopády Sastavci, pod jejichž úpatím pramení řeka Korana.

Národní park Plitvická jezera nabízí návštěvníkům sedm různých tras k prohlídce jezerní soustavy a čtyři turistické stezky. Park je pro návštěvníky otevřen celoročně. Všichni návštěvníci jsou povinni dodržovat pokyny uvedené na informačních tabulích, držet se na vyznačených stezkách a nezanechávat po sobě žádné stopy, jako jsou odpadky, značení nebo devastace přírody v jakékoli podobě. V národním parku Plitvická jezera je přísně zakázáno sbírat rostlinný materiál nebo si odnášet jakékoli „suvenýry“ přírodního původu, stejně jako krmit místní zvířata, koupat se v jezerech, odhazovat odpad a vybočovat z určených stezek.

Cestovatelé recenzují Národní park Plitvická jezera

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 88 574 uživatelů.

Navštívili jste Národní park Plitvická jezera? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Kateřina Hamplová. (Google recenze)

  Nádherné místo.💙 Spousta vodopádů a prostě kouzelná příroda. Je zde několik tras, takže si můžete vybrat, odkud chcete jít. Pluli jsme také lodí, abychom viděli vše. Co určitě doporučuji, je dojet na místo v čas otvíračky parku. My tam přijeli kolem 7 a skvěle jsme si to užili bez davu lidí. Když jsme ale odcházeli, lidé začali přibývat a poté už se nedalo v některých úzkých úsecích ani hnout. Rozhodně to tady stojí za návštěvu.

 2. Lucie Slováčková. (Google recenze)

  Stojí za to si přivstat. V 07:00 jsme vstupovali do parku a i tak byl občas později někde nával. Šli jsme trasu C ze vchodu 1, kterou projdete vlastně všechna zpřístupněná jezera a zpátky skoro až na start se svezete autobusem. Část trasy je také lodi před jezero Kozjak (P3->P2, první loď pluje v 8:30, kapacita 100 osob – všichni čekající se nevešli). Určitě stojí za to vidět tak nádherný kus přírody!

 3. Ivana Maňasová. (Google recenze)

  Velmi turisticky vytížené, ale nádherné místo. Vybrali jsme si kombinaci dvou okruhů, na výběr je jich mnoho, případně je možno si poskládat cesty dle svého.
  👉🏻 Značení cest perfektní. A to již od parkingu, od kterého se tedy trochu projdete.
  👉🏻 Chodí se po dřevěných chodníčcích. Všude, kromě přístupu od vstupu. Nedoporučuji kočárky, jsou to defacto “schody” a semtam pěkně úzké.
  👉🏻 Náročnost nejdelšího okruhu je cca středně lehký trail. Převýšení je cca 100m? od spodního jezera k hornímu, ale stoupání je pozvolné.
  👉🏻 Lodě i minibus v ceně vstupenky. Jsou součástí mnoha okruhů.
  👉🏻 Možnost i větších (a také značených) hiking trails uvnitř parku.
  👉🏻 Jezera jsou krásná na pohled,
  👉🏻 Koupání zakázáno v celém parku!
  👉🏻 WC a občerstvení na několika místech i uvnitř parku, případně před vstupy či u parkingu.
  👉🏻 Parking sice chorvatsky chaotický, nejlepší je přijet asi brzy ráno, ale i tak jsme našli místo o víkendu v letní sezoně do 5min a cca 5min od vjezdu.
  👉🏻 V sezoně je vstupné nejdražší, zato nejdéle otevřený vstup.

 4. Martin Mazur. (Google recenze)

  Nádherné místo, vodopády a čistá voda. Opravdu krása. Trochu jsme byli zmatení z okruhu který jsme šli, protože měl mít 8km a snad po 8km jsme byli na opačné straně jezer, ale pak nás od tama svezl mini bus, tak už to dávalo smysl. Byli jsme zde v červenci čtvrtek ráno, tak nebylo až tak moc lidí, ale odpoledne už to tam dost zhoustlo a nedokážu si představit tu tlačenici v sobotu nebo neděli. To musí být masakr.

 5. Jakub Černý. (Google recenze)

  Byli jsme zde v červnu hned ráno na otevíračku 2022 takže co se týče lidí docela to šlo. Určitě stojí za návštěvu. Vstup je nějakých 1000kč/osoba což je docela vyšší, ale na druhou stranu je v tom vstup na lodičku přes jezero a bus (taková mašinka) která vás odveze zase zpět ke vstupu pokud se už nechcete vracet pěšky.
  A k tomu jsme platili cca 250kč za parkovné (podle počtu strávených hodin) parkoviště bylo z větší části ve stínu pod stromy.
  Parkoviště jsou u vstupu. Má to dva vstupy!

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: 8:00–13:00
úterý: 8:00–13:00
středa: 8:00–13:00
čtvrtek: 8:00–13:00
pátek: 8:00–13:00
sobota: 8:00–13:00
neděle: 8:00–13:00

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy