Vesuv je sopka nacházející se v jižní Itálii poblíž města Neapol. Sopka je jednou z nejznámějších aktivních sopek v Evropě a je známá pro svou nebezpečnost a pro svou významnou roli v historii Itálie.

Vesuv je vysoká 1 281 metrů a je v současné době aktivním vulkanickým systémem. Poslední erupce sopky byla v roce 1944, ale Vesuv je stále považován za velmi nebezpečný vulkanický komplex, který může být kdykoliv aktivován. To je způsobeno tím, že je situován na tzv. „kamenné dálnici“, což je oblast se zemským plynem a horkou párou, která představuje potenciální riziko pro místní obyvatelstvo.

Vesuv je známý hlavně pro svoji nejvýznamnější erupci, která se odehrála v roce 79 n. l., kdy sopka vybuchla a zničila města Pompeje, Herculaneum a Stabiae. Erupce způsobila rozsáhlé škody a vedla k tisícům obětí.

Sopka Vesuv je dnes chráněna jako národní park a je významnou turistickou atrakcí. Návštěvníci se mohou vydat na vrchol sopky, aby si prohlédli krásné výhledy na okolní krajinu a mohou navštívit i archeologická naleziště, která se nacházejí v okolí sopky, jako jsou Pompeje a Herculaneum.

Vzhledem k nebezpečnosti sopky Vesuv je však důležité dodržovat určitá bezpečnostní pravidla a pokyny místních úřadů. Například při výstupu na vrchol je nutné dodržovat správnou trasu, nesmí se opouštět značené cesty a je důležité být ostražitý ohledně příznaků, že by mohlo dojít k erupci.

Cestovatelé recenzují Vesuv

Průměrné hodnocení (4.4).

Celkem hodnotilo 5 699 uživatelů.

Navštívili jste Vesuv? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Marek Koutny. (Google recenze)

  Nádherný výstup. Překrásný vyhled na Neapolskou zátoku. Krásná přírodní rezervace a místo ze kterého vás bude mrazit. Jedinečný zážitek. Lístky doporučuji nakoupit predem on-line. Taky se dobře oblečte. Počasí může byt o dost chladnější a větrnější než dole.

 2. kuky puky. (Google recenze)

  Skvělý zážitek, dechberouci výhled. Určitě to za to stalo! Doporučuji pevnou obuv a počítat cca s 10 stupnovym rozdílem oproti nížině. DŮLEŽITÉ: musíte si dopredu zaplatit vstup na sopku na konkrétní den a hodinu, jelikož je omezen počtem osob, jinak vás tam nepustí. Po cestě nahoru je dost obchůdků jak s občerstvením tak suvenýry.

 3. Miroslav Šanda. (Google recenze)

  Jeli jsme autobusem od železniční zastávky v Herkulaneu na parkoviště pod vrcholem a pak cca 30 minut pěšky ke kráteru (vstup + bus 25 €).
  Výhled parádní

 4. Veronika Pořízková. (Google recenze)

  Velice náročný výstup.. rozhodně doporučuji turistické oblečení, ne jak na módní přehlídku. Parkoviště pod vrcholem placené, potom možnost vyjet autobusem, nebo pěšky. My zvolily variantu pěšky a už nikdy více.. 10 km výstup s 300m převýšením velice náročný. Ale stojí za návštěvu!! Nádhera

 5. Martin Beaumont. (Google recenze)

  Tak tohle se prostě při pobytu Neapole musí zažít!
  Jeli jsme vlakem z Neapole do Pompei.
  Hned na nádraží v Pompei si můžete zaplatit výlet na Vesuv. Dopraví Vás autem až na poslední parkoviště, které je už jen kousek pod vrcholem sopky. Ale pozor, čeká Vás ještě pár set metrů v prudkém stoupání po cestě, která je tvořena silnou vrstvou sopečné vyvřeliny, takže chůze je trochu náročnější. Ale celé to určitě stojí za úsilí.
  Pohled do kráteru i dolů z vrcholu sopky je jedinečný.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *