Sopka Etna se nachází na východě Sicílie, největším ostrově Itálie, a je nejvyšší aktivní sopkou v Evropě. Její vrchol dosahuje výšky 3 329 metrů nad mořem a sopka pokrývá plochu přibližně 1 190 km². Etna je také jedním z nejaktivnějších sopečných systémů na světě.

Etna je velmi stará sopka, její vznik se datuje až do předhistorických dob, kdy začala sopečná činnost na ostrově Sicílie přibližně před 500 000 lety. V průběhu času se sopka několikrát přestavěla a byla formována sopečnou činností, která trvá dodnes.

Známá je Etna svou historií sopečných erupcí a výbuchů. V průběhu historie bylo zaznamenáno mnoho erupcí, které měly různou intenzitu a délku trvání. Poslední erupce proběhla v roce 2021 a byla charakterizována velkým množstvím sopečného popela a lávy, která se valila z vrcholu sopky. Sopečná aktivita Etny má významný vliv na životy lidí, kteří žijí v blízkosti sopky. Erupce mohou způsobit rozsáhlé škody na majetku a přírodě, ale zároveň jsou pro místní obyvatele zdrojem turistických příjmů. Na úpatí sopky se nachází mnoho malých měst a vesnic, které jsou populárními turistickými cíli, ať už pro své kulturní památky, nebo pro výlety do okolí sopky.

Etna je důležitým geologickým objektem, který umožňuje vědcům studovat geologické procesy, které se odehrávají v oblasti kolem sopek. Protože je aktivní, je Etna sledována a monitorována geology a vulkanology, aby byli lidé v oblasti varováni v případě, že by došlo k nárůstu aktivity a byli připraveni na případnou evakuaci.

Cestovatelé recenzují Etna

Průměrné hodnocení (4.6).

Celkem hodnotilo 4 503 uživatelů.

Navštívili jste Etna? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Jiri Kefurt. (Google recenze)

  Kdo neviděl, měl by to napravit.

 2. Lukáš Havlas. (Google recenze)

  Nádherný zážitek, návštěva opravdu stojí za to.
  Nesmíte se nechat hned zmást všemi okolo, kteří vám neustále nabízí výlety nahoru, až do výšky 3 tisíce m.n.m., a říkají vám, že bez průvodce nikam jinam než lanovkou nemůžete.
  Lanovka stojí 30€, výlet s průvodcem však pak 75€.
  Lanovka vás vyveze do 2.5 tis m.n.m. a všude se dá dojít hezky po svých, i když na první pohled to může vypadat, že se člověk nedostane jinam než 2 metry ze dveří, protože jsou všude cedule a síťové zátarasy… nakonec ale najdete průchozí cestu, stačí sledovat kolemjdoucí a pak můžete vesele zdarma vyrazit kam chcete. Nikde není žádná ochranka, stráž nebo policie, takže tam není ani nikdo, kdo by vás otočil a poslal pryč, že někam nesmíte 😉

 3. Zdenča Džek. (Google recenze)

  Krásný zážitek, doporučuji všem tohle místo navštívit. Člověk se cítí jako kdyby byl na jiné planetě. Také doporučuji si vzít s sebou alespoň mikinu, docela tam fouká a teplota klesá pod 20 stupňů. My teda bohužel nebyli až na hoře ve 3 tisících metrech, protože lanovka jezdi jen ráno a my tam byli večer na západ slunce. Takže jsme vyjeli jen na to parkoviště ve 2 tis. metrech a prošli si krátery. I tak doporučuji 🙂

 4. Víťa Knejp. (Google recenze)

  Velmi intenzivní zážitek a všem doporučuji! Malá rada dejte si pozor při nákupu lístku na lanovku a žádejte zpáteční jízdenku.

  Very intense experience and recommend. But be careful on buying ticket. Ask for return ticket!

 5. Ladislav Martínek. (Google recenze)

  Krásný zážitek a hodně pochodování zde pokud chcete vidět vše musíte za prvé hodně platit cesta až na vrchol 73 eur a také chodit protože ne všude vás dovezou chce to aspoň šest hodin času pro sebe aby si to člověk vychutnal I s obědem, ale za ten pohled to opravdu stojí tam nahoře ti opravdu kouří z každé díry 😄😄

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *