Vranské jezero (Cres)

U vesnice Vrana na ostrově Cres se nachází sladkovodní Vranské jezero (chorv. Vransko jezero). Je široké 1,5 km a dlouhé necelých 5 km. Jezero obsahuje více než dva miliony metrů krychlových sladké vody a zásobuje pitnou vodou celý ostrov.

Sladká voda se do jezera dostává z atmosféry. Jezero vzniklo pohybem tektonických desek, jeho nejhlubší část dosahuje 61 m pod hladinu moře. V dnešní době je jezero domovem několika různých druhů sladkovodních ryb, například kaprů, štik, línů a úhořů. Vranské jezero obklopují kopce, které dosahují výšky přibližně 400 až 500 m. n. m..

Jezero je chráněnou oblastí, proto je k němu přístup bez povolení zakázán.

Pověst o Vranském jezeře

K Vranskému jezeru se váže řada pověstí, z nichž jedna zajímavá místní pověst vypráví o hradu, ve které žila bohatší ze dvou sester. Protože starší sestra odmítala podpořit mladší chudší sestru žádným způsobem, stihl ji trest v podobě silné bouřky, se kterou se přihnala potopa, která celý hrad zatopila. Povídá se, že za větrných dnů můžete slyšet zvonění zvonů na věži zatopeného hradu.

Cestovatelé recenzují Vranské jezero (Cres)

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 43 uživatelů.

Navštívili jste Vranské jezero (Cres)? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. giosue

  Naturalisticky velmi zajímavý, jeho obtížný přístup z něj činí velkou výzvu, aby jej bylo možné dobře vidět.

 2. ranko Slavica. (Google recenze)

  Sladkovodní jezero na ostrově Cres. Ostrovy Cres a Lošinj jsou zásobovány vodou z tohoto jezera. Jezero je kryptoproláklina a asi 70 metrů hluboká.

 3. Jarek Matyjaszczyk. (Google recenze)

  Nádherné jezero s úžasnou barvou vody, zvláště za krásného slunečného počasí. Vzhledem k tomu, že nádrž slouží jako zdroj pitné vody pro obyvatele ostrova, je vstup a výstup a koupání zakázáno. Je to škoda, ale je to dobré pro přírodu a její krásu 😍

  Krásné jezero s úžasnou barvou vody, zvlášť za krásného slunečného počasí😍

 4. Milena Brazdova. (Google recenze)

  Krásné

 5. Miroslav Bystroň. (Google recenze)

  Trasa, která je na mapě není nijak označená zákazem…ovšem všeobecný a to jakýkoliv zákaz vstupu, zde díky jedinému zdroji pitné vody na ostrově Cres, je!
  Jinak je to moc krásné místo a díky zákazu=totálně bez lidí😉

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *