Dimmuborgir

V okolí jezera Mývatn se nachází  (v překladu Černá pevnost), území dramaticky tvarovaných lávových polí. Tato pole vznikla asi před 2300 lety při erupci a rychlém zchladnutí řinoucí se lávy.

Oblastí vedou dobře vyznačené turistické stezky a na několika místech vytvořené kulisy obydlí třinácti islandských Yule Lads, Podle místního folklóru jsou Yule Lads synové brutálních a zlomyslných trollů Grýly (která byla napůl skřet a napůl troll) a jejího manžela Leppalúði. Synové jsou sice známí jako „islandští Santa Clausové“, ale k tomu došlo až časem. Původní verze vypráví, že po třináct nocích před Vánocemi přicházejí tito trollové jeden po druhém terorizovat Islanďany, každý s vlastní strategií, podle níž byli pojmenováni. To nezní moc vánočně, že? Příkladem jejich počínání je krádež, obtěžování dobytka, olizování zásob jogurtu skyr či šmírování okny do domů. Stejně jako většina děsivých islandských příběhů vznikli i Yule Lads nejspíš proto, aby děti samy nevycházely ven do chladných islandských zimních nocí, kdy mnohé z nich po staletí beze stopy mizely. Jak šel ale čas, staly se z ďábelských příšer v příbězích spíš rozpustilí šibalové. Nyní sice stále kradou skyr, ale nosí také dárky.

Toto poukázání na místní folklór je rozhodně zajímavé a pokud vás zajímají detaily, můžete si přečíst blízko umístěnou ceduli.

V Dimmuborgir se také natáčely některé scény ze seriálu Hra o trůny, například tábor divokých Mance Raydera a jeskyně Grjótagjá posloužila vášnivé noci Jona a Ygritte. V jeskyni je voda napájená horkým přírodním pramenem, ale protože teplota vody není monitorována a může se velmi rychle zahřát, rozhodně nedoporučujeme potápění. I na koupání je to nebezpečné, proto jakýkoliv vstup do vody je na návštěvníkovo vlastní nebezpečí.

Cestovatelé recenzují Dimmuborgir

Průměrné hodnocení (4.4).

Celkem hodnotilo 57 uživatelů.

Navštívili jste Dimmuborgir? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Petra Pavlíková. (Google recenze)

  No tady to bylo dost vtipné. Místo krásné, vstup žádný, před vstupem restaurace s WC, kde lze platit kartou. V lávovišti to bylo moc pěkné, je tam několik okruhů, jež mají být barevně odlišené podle délky, ale je to na islanďáka, prostě žlutá všude, šipka dolů znamená nahoru, taková klasika 🙂 🙂

 2. Richard

  Toto místo je třeba vidět, pokud pobýváte v oblasti Myvatn. Parkovat se dá přímo u tohoto areálu a je zde malé místečko, kde si můžete dát nějaké nápoje a jídlo a toalety jsou zde zdarma s účtenkou z nákupu zde. Existuje několik turistických tras, které jsou jasně značeny. Všude v okolí jsou zvláštně tvarované lávové kameny se zajímavými tvary.

 3. Stefan Riphaus. (Google recenze)

  Za vidění stojí lávové sochy, jejichž vznik připomíná lití olova. Není divu, pracovalo zde 13 vánočních trollů. Možnost výstupu na sousední sopku. Návštěva je bezplatná a bezbariérová (vzácnost).

 4. A K. (Google recenze)

  Několik okružních stezek vede k nespočtu krásných útvarů vytesaných lávou. Rozhodně stojí za to vidět

 5. Luke Kenyon. (Google recenze)

  Můžete udělat několik procházek a my jsme udělali tu menší a byla velmi zajímavá. Udělali jsme celou věc asi za 20 – 30 minut a nejraději jsme milovali Yule Lads. Některé úžasné výhledy z horního parkoviště. Jsou tam toalety po 200

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: Otevřeno 24 hodin
úterý: Otevřeno 24 hodin
středa: Otevřeno 24 hodin
čtvrtek: Otevřeno 24 hodin
pátek: Otevřeno 24 hodin
sobota: Otevřeno 24 hodin
neděle: Otevřeno 24 hodin

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy