Pantheon

V Římě je celá řada významných památek, a patří mezi ně také chrám Pantheon.

Počátek jeho vzniku se datuje k roku 27 př. n. l., kdy jeho stavbu přikázal Mark Agrippa. Pantheon prošel velkým požárem roku 80 n. l. a 110 n. l.. Poškozené části nechal přestavět císař Hadrián, díky čemuž v dnešní době můžeme na Pantheonu obdivovat i slavnou kruhovou kopuli, která vznikla právě za jeho vlády.

Portikus je postaven v řeckém stylu, s 12 metrů vysokými sloupy se zdobenými hlavicemi. Pantheon je považován za rotundu s matematicky přesnou a dokonalou kopulí, která má uprostřed 9 m široký kruhový otvor (tzv. Okulus). Dodnes drží Pantheon světový rekord za největší nepodepřenou betonovou kopuli, jaká kdy byla postavena. Při vstupu nejspíš zaznamenáte nápis, který hlásá: M AGRIPPA L F COS TERTIVM FECIT, v překladu: Postavil Marcus Agrippa, syn Lucia, potřetí zvolený konzulem. Díky své zachovalosti může člověk pocítit atmosféru dávných dob a obdivovat architektonické a sochařské schopnosti tehdejších lidí. Pantheon je posledním místem odpočinku významných lidí, například krále Viktora Emanuela II., krále Umberta I. či slavného italského malíře a architekta Raffaela Santi.

Vstup do Pantheonu je zdarma.

Cestovatelé recenzují Pantheon

Průměrné hodnocení (4.8).

Celkem hodnotilo 190 927 uživatelů.

Navštívili jste Pantheon? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

  1. David Veselý. (Google recenze)

    Monumentální stavba uprostřed centra, která dle mého názoru znovu značí velikost dějin v Římě. Opravdu krásná a inspirativní stavba.

  2. Ondřej Livora. (Google recenze)

    Mohutná stavba nedává z venku tušit, co je uvnitř. Kostel úplně jiný než člověk zná. Už mohutné slopy u vchodu jsou majestátní ale vnitřní kruhový prostor umíte vás dostane o to více, když zjistíte, že kostel má ve střeše díru bez krytí. Prší sem, možná i sněží, ale při slunečném dní sem krásně dopadají sluneční paprsky. Až magické místo.

  3. Vladimír Hanke. (Google recenze)

    Pantheon je jeden z nejnavštěvovanějších monumentů v Římě. Hmatatelný důkaz úžasných technických dovedností našich předků, který tu stojí už téměř 2000 let. Zajímalo by mě, kolik z dnešních staveb se dočká podobné dlouhověkosti.
    Vstup do chrámu je zdarma a i přes veliký zájem je díky dobré organizační práci hlídací služby rychlý a bezproblémový. V interiéru vás pak čeká úchvatný pohled do největší kopule z nevyztuženého betonu na světě. Od sedmého století je Pantheon používán jako křesťanský chrám, čemuž odpovídají i pozdější vnitřní úpravy. Je zde rovněž hrob několika italských králů a také významného renesančního malíře Raffaela.

  4. Tomáš Sýkora. (Google recenze)

    Římský chrám, ktery stoji za navstevu. Vstup zdarma, ale vzhledem k mnozstvi lidi chteji online vstupenku (byť je zdarma) kvuli casu navstevy aby neprekrocili limit lidí, ktery muze vstoupit. Chram ma upristred kupole kulatou diru, nezakrytou, kterou dovnitr proniká svetlo, v pripade deste jsou na zemi odvodnovaci kanalky… poznatek: nesplette si jej s koloseem 🙂 ano, par pred nami se dozadoval vstupu, ze je to koloseum, ze ma listky a asi az napotreti pochopil ze koloseum je jinde 🙂

  5. Jiří Humeňanský. (Google recenze)

    Další místo který musí každý návštěvník Říma vidět, čekat ve frontě která se táhne přes celé náměstí je nemilé, ale stojí to opravdu za to. Mě se to moc líbilo, a při další návštěvě se tam klidně vyčkává další frontu 🙏🏻🇮🇹

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: 9:00–18:45
úterý: 9:00–18:45
středa: 9:00–18:45
čtvrtek: 9:00–18:45
pátek: 9:00–18:45
sobota: 9:00–18:45
neděle: 9:00–18:45

Odstartujte nové dobrodružství:

  1. Letenky
  2. Ubytování
  3. Pojištění
  4. Autopůjčovna
  5. Zájezdy