Řím

Řím je hlavním městem Itálie. Žije v něm, dle údaje z roku 2022, 4 316 000 obyvatel. Řím leží na řece Tibeře a nachází se necelých 30 km od pobřeží Středozemního moře. Jde o město plné kulturních památek, významných muzeí a skvělých restaurací.

Něco málo z historie Říma

Řím patří k nejstarším Evropským městům. Říká se, že bylo založeno již v roce 21. dubna 753 př. n. l. bratry Romulem a Remusem. V průběhu let se Řím stal centrem slavné Římské říše, které po jistý čas vládl i slavný Julius Caesar. Po něm vládl Římu Augustus Octavius, za jehož vlády se narodil Ježíš Kristus a i přes veškerý útlak se v Římě prosadilo křesťanství a Řím se stal jeho náboženským centrem.

Centrum města je součástí seznamu UNESCO a Itálie je zároveň zemí, která má nejvíce památek uvedených na seznamu UNESCO. Ve městě leží Vatikán, který je samostatným státem.

Řím dnes

V Římě se nudit nebudete. Z památek by vám nemělo ujít Koloseum, Forum Romanum, Pantheon, náměstí Piazza del Popolo s egyptským obeliskem, námětí Piazza Navona, bazilika svatého Petra, Lateránská bazilika, Fontána di Trevi, Fontána čtyř řek či Andělský hrad. Zaujmout by vás mohla také Trajánova tržnice (v současné době funguje pouze jako památka, bez obchodů), tržnice na náměstí Campo de Fiori (s obchody), katakomby či Ústa pravdy (vzpomeňte si, jak do nich sahala Audrey Hepburnová v Prázdninách v Římě).

Všechny cesty vedou do Říma

Římu se přezdívá Věčné město, také se mu říká kolébka západní civilizace a křesťanské kultury a jistě znáte rčení, že všechny cesty vedou do Říma. V jihozápadní části fóra Romana u Saturnova chrámu, na pomyslném středu Římské říše, stál tzv. zlatý milník, ke kterému se sbíhaly veřejné silnice z různých stran. Zlatý milník měl podobu mramorového válce se čtyřhranným podstavcem a bronzovými deskami, na kterých byla vyryta jména hlavních měst římských provincií a rovněž i jejich vzdálenost od Říma.

Cestovatelé recenzují Řím

0 komentářů

Zatím zde nic není. Buď první a napiš nám jak se ti zde líbilo.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související místa