Ústa pravdy

Ústa pravdy, italsky Bocca della Verita, jsou oblíbenou zastávkou turistů. Vidět jste je mohly například ve filmu Prázdniny v Říme, kde do nich vkládala bázlivě ruku půvabná Audrey Hepburnová.

Ústa pravdy najdete u zdi kostela Santa María in Cosmedin, jsou volně a zdarma přístupná. Jde o víc jak tunu vážící mramorovou desku s vyobrazeným obličejem a průměrem necelé dva metry. Tvář pravděpodobně patří některému pohanskému bohu a má otevřená ústa. Z různých dohadů a legend se asi nejvíc ujalo tvrzení, že se do úst vkládala ruka provinilců a lhářů. Pokud dotyčný lhal, ruku mu Ústa pravdy ukousla. Pokud všal byl pravdomluvný, ruku vyňal nezraněnou.

Cestovatelé recenzují Ústa pravdy

Průměrné hodnocení (4.2).

Celkem hodnotilo 15 159 uživatelů.

Navštívili jste Ústa pravdy? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Havakiel CZ. (Google recenze)

  Velice zajímavé místo, určitě doporučuji navštívit. Pozor na fronty, mohou být opravdu dlouhé, klidně 30 minut

 2. Renata Marcolova. (Google recenze)

  Fajn místo v cenzru Říma, ale dlouhá fronta lidí čekajících na to, aby si ověřili, zda lžou nebo jsou pravdomluvní a ještě se u toho vyfotili.

 3. Monika Wernerova. (Google recenze)

  Přestože se odhaduje, že kamenný obličej byl dekorativním prvkem připevněným k fontáně, mezi lidmi je více rozšířena teorie, že se jedná o pradávný detektor lži. Otvor v ústech, kterým se dá prostrčit ruka, prý sloužil k tomu, aby odhalil lháře. Ruka někoho, kdo pronesl lež, byla ukousnuta. Mnozí věří v nadpřirozenou moc Úst pravdy, jiní si myslí, že se za maskou schovávali kněží, kteří se měli o ruce lhářů postarat. Ať už je pravda jakákoli, nepopiratelným faktem je, že Ústa pravdy lákají mnoho lidí a jsou častým objektem filmařů. Nejslavnějším filmem, ve kterém se objevila, jsou Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn a Gregory Peckem v hlavních rolích. Repliky masky jsou rozesety po celém světě, od zábavních parků po benzinové pumpy.

 4. Veronika Seifertova. (Google recenze)

  Ústa pravdy by měla podle legendy lhářům nebo zlodějům ukousnout ruku. Tak pozor 😀 Jinak tam bývají fronty na fotku s rukou uvnitř.

 5. Michal Biem. (Google recenze)

  Hezké, malé a součástí frekventované křižovatky, ale pokud budete poblíž určitě se zastavte, jen musíte přijít ráno, nebo v době oběda. Bývá i fronta na 30min

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: 9:30–17:50
úterý: 9:30–17:50
středa: 9:30–17:50
čtvrtek: 9:30–17:50
pátek: 9:30–17:50
sobota: 9:30–17:50
neděle: 9:30–17:50

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy