Geysir

Geysir se nachází v údolí Haukadalur, které se nachází na jihozápadě Islandu. Z Reykjavíku, hlavního města Islandu jsou to přibližně dvě hodiny jízdy. Z národního parku Thingvellir je to 54 km po silnici. Toto místo patří mezi neopomenutelné zastávky, se rozhodnete projet klasický Zlatý okruh, nebo dokonce celý Island.

Geysir je vedle národního parku Þingvellir a mohutného vodopádu Gullfoss jen jednou z atrakcí na světoznámé vyhlídkové trase, které se říká Zlatý okruh. Podle právě tohoto Islandského Geysiru se říká gejzírům gejzíry po celém světě! Geysir je ale v dnešní době aktivní jen zřídka. Hlavním lákadlem místa je gejzír Strokkur. Strokkur vystřikuje obrovské proudy vroucí vody do výšky 20 40 metrů a tryská každých pět deset minut. V údolí Haukadalur se nalézá několik dalších horkých pramenů a gejzírů, včetně mohutných Smiður a LitliStrokkur.

Cestovatelé recenzují Geysir

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 2 781 uživatelů.

Navštívili jste Geysir? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Miroslava Vaculíková. (Google recenze)

  Nejstarší gejzír na světě- už nevystřikuje. Jeho mladší bratr Strokbur ale ano

 2. Michal Šindler. (Google recenze)

  Velmi zajímavé ale bohužel velký gejzír nesoptí,malý cca 30m ano. Super zážitek,mnoho lidí

 3. Sarka Chlumska. (Google recenze)

  Neskutečné místo, naprosto krásné, velký zážitek

 4. Jaroslav Běhounek. (Google recenze)

  Místo, který by měl navštívit každý. Proč? Protože slovo „Gejzír“ pochází přesně z toho Islandského gejzíru Geysir. Šance na výbuch Geysiru je asi jako vyhrát sportku, každopádně se píše, že dosahuje výšky až 120m. Teploty gejzíru tu jsou tuším 80-120°C, takže bych asi zrovna u Geysiru stát v ten moment nechtěl. Každopádně šanci vyfotit si tu vybuchující gejzír je. Jedná se o Strokkur – ten vybuchuje každých 120-180sec do výšky 20-40m. Předchází tomu tzv bublina. Určitě pěkná zajímavost po naší cestě Islandem. Vřele doporučuji.

 5. Anna Stehlíková. (Google recenze)

  Na fungování tisíce let starého Stóri Geysir (četnosti, výšky, délky i síly jeho výtrysků) měla a má vliv seismická činnost.Výbuchy mohou v současnosti, dle informace paní průvodkyně, vypustit vroucí vodu do vzduchu až do výše 70 metrů. Jsou však velmi vzácné. I když stařík nyní podřimuje, své jméno zapůjčuje horkým pramenům po celém světě.

  Prošli jsme se po geotermálním poli a  zhlédli další minigejzírky a bazénky… Ze země unikaly plyny a  pára. Připadali jsme si jako na jiné planetě.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *