Národní park Severní Velebit

Národním parkem se oblast stala v roce 1978. Nachází se na ploše 2200 km2. Místo je charakteristické kopcovitým terénem, skalisky (sedimentárními horninami, vápencem, dolomitem) a travnatými a zalesněnými údolími. S národním parkem Paklenica byl zařazen do světové sítě biosférických rezervací UNESCO.

Celé území parku se vyznačuje hojností a rozmanitostí podzemních i povrchových krasových forem a je biotopem mnoha endemických druhů rostlin a živočichů. Zdaleka nejznámější místní rostlina je žlutě kvetoucí velebitská degenie.

Oblast je také bohatá na nejrůznější pozůstatky lidského osídlení, jsou zde kostely, pastýřské chaty, cesty, četné vodní mlýny a pohřební památky. Zajímavá je také epigrafická památka z období mezi 1. a 4. stoletím, tak zvaný Popsaný kámen (Pisani kamen), na kterém je napsáno „EX CONVENTIONE FINIS INTER ORTHOPLINOS ET PARENTINOS ADITUS AD AQUAM VIVAM ORTHOPLINIS D PASSUS LATUS“, což by se dalo přeložit zhruba jako „Smlouva o hranici mezi Ortoplinem a Parentinem je Ortoplinům umožněn přístup k živé vodě o šířce pět set kroků.“ Při cestách parkem si projděte úsek staré cesty, který byl vybudován v roce 1786 mezi městy Karlobag a Gospić. Stezka „Kudin Most“ odhaluje některé z nejkrásnějších vodopádů a travertinových kaskád Krupy. Na naučné stezke Starigrad Senjski – Donja Klada zas můžete obdivovat nádherné chorvatské zátoky. Jednou z nejkrásnějších zátok parku je Zavratnica kde vede stezka s vyhlídkou.

 

Cestovatelé recenzují Národní park Severní Velebit

Průměrné hodnocení (4.9).

Celkem hodnotilo 1 438 uživatelů.

Navštívili jste Národní park Severní Velebit? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

  1. Dom's insects. (Google recenze)

    Byli jsme zde s přítelkyní a se psem, prošli si kratší půlku jedné trasy a byli jsme neskutečně unešení těmi výhledy. Trasa byla velice příjemná, žádný velký výšlap, takže úplně nádhera.

  2. Lukáš Kraus. (Google recenze)

    Naprosto úžasné scenérie, rozeklané skály, hluboká údolí, lesy, výhledy na moře a ostrovy Kvarnerského zálivu. U moře 30° v nadmořské výšce cca 1600m okolo 11° místy podle počasí i pod 7°. Nepodceňujte oblečení, je to prostě na horách. Možné horské túry po hřebeni nebo akční výlety s dětmi autem až do parku k horské chatě. Vstupné pro rodinu se třemi dětmi 150kn, magnetky již od 10kn. Naše děti byly nadšené a to jsme chytli větrné počasí s teplotami okolo 7° 🙂👍

  3. Vit Rejzl. (Google recenze)

    Nádherné hory a výhled na moře, turistické cesty dobře udělané pro kratší ale i celodenní túry. Vstupné se platí u spodního parkoviště cca 6km od vrchního parkoviště odkud vychází většina tras. Základní cena je 45kn na osobu a platí 3 dny (parkování je v ceně vstupenek). Jediné co bych kritizoval je ta 6 kilometrová štěrková cesta na horní parkoviště, která není v dobrém stavu.

  4. Jiri Les. (Google recenze)

    Uzasne pohori vysoko nad morem. Autem se dostanete do vysky cca 1500mnm a v blizkem okoli je hned nekolik o 100 az 200m vyssich vrcholu s fantastickymi vyhledy na hory, Kvarnersky zaliv a ostrovy. Doporucuji vystoupat na Veliki Zavizan, Balinovac a Velikou Kosu. Stezka je vetsinou pohodlne schudna, mezi Balinovacem a Velikou Kosou spise horolezecka. Za prohlidku stoji mistni botanicka zahrada (botanicky vrt). Napric pohorim lze projit po Premozicove stezce. Stezka je pohodlne schudna asi jako Tatranska magistrala. Rozhodne doporucuji kotnikovou horskou obuv.
    Do narodniho parku se plati vstup 45 HRK dospely, 30 HRK dite. Poslednich 6km k parkovisti je po prasne lesni ceste.

  5. Andrea Menclová. (Google recenze)

    Kupodivu krajina vypadá jako v Alpách, nádherné louky plné květin, super zkušenost a zážitek.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *