Budapešť

Budapešť je hlavním městem Maďarska. Žije zde okolo 1 741 041 obyvatel (informace z roku 2022). Rozloha města čítá 525 km2. Je sídlem vlády a kulturním, hospodářským a dopravním centrem země.

Jde o nádherné město s osobitou atmosférou, skvělou kuchyní a úžasnou architekturou. Rozhodně doporučuji navštívit místní restaurace nabízející klasické maďarské pokrmy jako je guláš či langoš, vykoupat se v některých z místních lázní a prohlédnout si budovy podél břehů Dunaje (například Budínský hrad a Andrássyho třídu, které patří do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO).

Boty na břehu Dunaje

Na břehu Dunaje najdete také mrazivou upomínku na kruté jednání fašistů v době Druhé světové války. Jde o řadu modelů různých párů kovových bot, které připomínají popravené Židy, které fašisté odvlekli na břeh Dunaje, nařídili jim zout se a pak je popravili. Těla následně odnesla řeka.

Památky

Pokud milujete architekturu, vaší pozornosti by neměl uniknout ani budova parlamentu, Matyášův chrám, Rybářská bašta, Bazilika svatého Štěpána, řetězový most (Széchenyi lánchíd), dům Maďarské státní opery, Velká synagoga či lázně Széchenyi.

Vznik Budapešti a Markétin ostrov

Budapešť nebyla vždy Budapeští. Původně existovala tři samostatná města (Buda, Óbuda a Pešť), která byla spojena v roce 1873 a vznikla Budapešť.
Městem protéká řeka Dunaj, která vytváří několik ostrovů. Asi nejznámější je Markétin ostrov, který se rozkládá v centrální části města. Na Markétině ostrově se nachází lázně, stadion, památník (připomínající 100. výročí spojení Budína a Pešti), Japonská zahrada, zoologická zahrada, hudební fontána a vodárenská věž, která je spolu s hudební fontánou zapsána na seznamu památek Světového dědictví UNESCO.

Hurá za nákupy

V Budapešti jezdí každoročně turisté na nákupy. Pro tento účel doporučujeme navštívit úžasnou Velkou tržnici, která je architektonický skvost i místo, kde se dá sehnat nejrůznější potraviny a nápoje (včetně tradičních surovin pro přípravu typických maďarských jídel). Tržnice nabízí návštěvníkům navíc pravidelný doprovodný kulturní program, ať již divadelní, taneční či hudební. V zimě doporučujeme navštívit vánoční trhy, které jsou skutečně úžasné, a patří k nejkrásnějším vánočním trhům na světě.

Cestovatelé recenzují Budapešť

0 komentářů

Zatím zde nic není. Buď první a napiš nám jak se ti zde líbilo.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související místa